Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme kurumlarındaki öğrencilerde dini algının psikolojik temelleri ve dini danışmanlık rehberlik
Students for Social Services and Child Protection institutions and religious counseling religious counseling pyschological foundations of perception
- Tez No: 319700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER CENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı ilgili kurumlarda barınmakta olan 6?13 yaş grubu çocuklarının dini algılarının psikolojik temelleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yeni bir uygulama alanı olarak ortaya çıkan dini danışmanlık ve rehberliğin uygulanmasında ihtiyaç duyulacak kurumlardan birinin de Çocuk Esirgeme Kurumları olduğu kesindir. Görev yaptığım ilköğretim okullarına devam eden 6?13 yaş grubu yetiştirme yurdu öğrencileri ile yaptığım görüşmeler tezin dayanak noktasını oluşturmaktadır. Çalışmamızda ayrıca çocukların öğretmeni olarak kuruma yaptığımız ziyaretler sırasında edinilmiş gözlemlere de yer verilmiştir.Yapılan çalışmanın bizi götürdüğü sonuçlara göre 6?13 yaş grubu öğrencilerinin özel durumları, olumlu bir din algısının oluşumuna engel olmaktadır. Fakat çocukların dini eğitim alma ve olumlu bir din algısına sahip olmalarına katkı sağlayacak çalışmaların yapılmasının önemli ve gerekli olduğu düşüncesine sahip olduklarını söylemek mümkündür. Yurt ortamında gelişim özellikleri ve özel durumları dikkate alınarak bu çocuklara dini hizmet verilmelidir. Verilen dini hizmetler gerek çocukluk ve ergenlik gerekse daha sonraki yaş dönemlerinde olumlu dini algı, tutum ve davranışa sahip olmalarında önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a survey was conducted on children aged between 6 and 13 housing in places attached to the Society for Protection of Children. By the survey it is aimed at revealing psychological fundamentals of these children?s religious perceptions. It is sure that the Society for Protection of Children will be one of the institutions needing to newly emerging field of religious consultancy and guiding. The thesis is based on the interviews made by the children aged between 6 and 13 housing in reformatories and attending to the schools that I work. Also observations on children made during my visits to the institution were featured in the thesis.According to results of survey, children have a negative religious difficulties in their situation. However a religious service should be offered in dormitories to the children by concerning their development and special situations. This is important for children to have a positive religious perception, attitude and behavior in their adolescence and adulthood.