E-pazarlama etkinliklerinin tüketici davranışına etkileri ve bir uygulama
Effects of e-marketing efficiency and an application to consumer behavior
- Tez No: 319708
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada internette pazarlama etkinlikleri ele alınmış bu faaliyetlerin işletmenin pazarlama çalışmalarına faydaları ve tüketiciler üzerine etkileri açıklanmaya çalışılmıştır, veriler online alışveriş yapan tüketicilerden anket yöntemi ile toplanmıştır. Analizler sonucunda tüketicilerin online alışveriş sitelerine güven duyma ve bu web. sitelerinden satın alma sürecine ilişkin değerlendirmelerinin olumsuz olduğu; satış sonrası oluşan olumsuzluklara ilişkin ifadelere katıldıkları, bununla birlikte bazı online giyim ve kozmetik sitelerine dair memnuniyetleri gözlenmiştir. Ayrıca online alışveriş sitelerini uzun süredir kullanan, bu sitelerden sayısal olarak fazla, yüksek miktarda harcama yapan tüketicilerin online alışveriş sitelerinin hizmetlerine ilişkin değerlendirmelerinin, diğer tüketicilere oranla daha olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, internet marketing activities are discussed and the marketing efforts of these activities have tried to explain the benefits and effects on consumers, the data were collected by questionnaire from consumers who shop online. Consumers confidence in online shopping sites as a result of research and evaluations of these web sites have been negative in the process of purchasing. Research has shown that consumers don?t trust in online shopping websites and these sites is in the process of purchasing negative assessments; most consumer have negative thoughts for sales process ,however, the satisfaction of particular sites has been observed in some online clothing and cosmetics. Also, this study concludes that consumers who use the online shopping sites for a long time have high expenses have better thoughts about the services that online shopping sites provide than any other consumer.