Bankacılık sektöründe problemli krediler ve ekonomi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 319719
  2. Yazar: ŞEYMA AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Problemli kredilerin tüm dünyada her geçen gün artması ve bankaları krize sürüklemesi, ülke ekonomilerini derinden sarsması, bankaların kredi yönetimi ve problemli kredileri önceden tahmin etme konusunda çalışmalar yapmaya yönlendirmiştir. Bu nedenle problemli krediler bankalar açısından artan bir öneme sahiptir. Bir kredinin problemli hale gelmesini tetikleyen bir çok etken vardır, önemli olan bu etkenlerin oluşmasını önlemek ve kredi yönetimini sağlam bir şekilde oluşturmaktır.Ülkemizde yaşanan krizlerin sonrasında olumsuz etkileri hafifletmek ve ekonomide büyümeyi tekrar sağlamak, ortaya çıkan sorunların çözmek amacıyla iki öneri gündeme gelmiştir. Bunlardan ilki, Londra Yaklaşımından esinlenilen İstanbul Yaklaşımı diğeri ise Varlık Yönetim Şirketi kurulmasıdır. İstanbul Yaklaşımı daha sonra Anadolu Yaklaşımı adı altında devam ettirtmeye çalışılsa da İstanbul Yaklaşımı kadar başarılı olmamıştır
Özet (Çeviri)
Problem loans and banks are increasing every day all over the world crisis, drag, deeply shook the economies of countries, banks' loan management and troubled loans directed to studies to predict in advance. It has therefore become increasingly important problem loans for banks. There are many factors that triggered the problem from becoming a loan, these factors are important in preventing and build a solid credit management.After the crises in our country to restore economic growth and alleviate the negative effects, the two proposals have emerged to resolve emerging problems. The first, inspired by the Istanbul Approach Approach London Asset Management Company to establish the other. Istanbul Approach ettirtmeye then try to keep it under the name of the Anatolian Approach to Istanbul Approach has been successful.