Avrupa Birliği İdare Hukukunda şeffaflık ilkesi ve Türk Hukukuna yansımaları
The principle of transparency in the European Union Administrative Law and its impacts on Turkish Law
  1. Tez No: 319726
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği İdare Hukukunda egemen olan ?şeffaflık ilkesi? ve bu ilkenin etkileri bütünsel bir anlayışla incelenmektedir. Klasik bürokrasi egemen yönetim anlayışının yerini alan ?şeffaf yönetim? algısının demokratik yönetim ve hukuk devleti için gerekliliği çeşitli şekillerde ele alınmaktadır. Bu bağlamda kamu yönetiminde şeffaflık hem kavramsal hem de ilkesel olarak, yönetim kültür ve anlayışındaki farklılaşma üzerinden derinlemesine tahlil edilmektedir.Çalışmada ilk olarak kavramsal ve terimsel alt yapıya değinilmekte sonrasında Türkiye'deki yönetim anlayışı ve tarihsel süreç, demokrasinin zaman içindeki gelişimi ile ortaya çıkan şeffaflık ilkesi, ?iyi/kötü yönetişim?, ?açıklık/gizlilik?, ?bilgi edinme hakkı?, ?genel idari usul hukuku?, katılım ve ?e-devlet? kavramları üzerinden değerlendirilmektedir.Şeffaflık ilkesinin hem ulusal hem de uluslararası alanda incelemek çalışmanın amacını teşkil ettiğinden uluslararası şeffaflık düzenlemeleri başlığı altında ABD, Fransa, İngiltere ve İsveç şeffaf yönetim algısı ve devletlerin idari yapıları üzerindeki etkileri incelenmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise Avrupa Birliği İdare Hukuku'nda şeffaflığın tarihi gelişim ve mevzuat düzenlemeleri üzerinden ele alınıp Türk İdare Hukuku'na ve demokratik yönetim algısına etkileri değerlendirilmektedir. Bu da değerlendirme yapılırken AB İlerleme Raporları ve OECD Raporları çerçeve kabul edilmektedirIn this study, the transparency principle in European Union Administrative Law and the impacts of this principle are widely elaborated. The necessity of the ?transparent government? perception replacing the bureaucracy-sovereign administration approach for the democratic governance and rule of law is treated in various ways. In this context, transparency in public administration is comprehensively analyzed both conceptually and normatively through the transformation in administration culture and understanding.In the first hand, the study covers the conceptual and terminological framework and then the administration approach and the historical process in Turkey is evaluated via the concepts such as transparency principle, good/bad governance, openness/secrecy-concealment, right to information, general administrative procedure law, participation, e-government etc. which emerged within the development of democracy in time.As the analysis of transparency principle at both national and international level constitute the basic aim of this study, under the title of international transparency regulations the transparent management perception/approach and its impact on administrative structures of governments are scrutinized for the US, France, UK and Sweden.In the last part of the thesis, the transparency in the European Union Administrative Law is covered through its historical development and legal regulations and its impact on Turkish Administrative Law and democratic governance understanding during EU membership process is analyzed. In this analysis the EU Country Progress Reports and OECD reports are considered as the basic framework.
Özet (Çeviri)
In this study, the transparency principle in European Union Administrative Law and the impacts of this principle are widely elaborated. The necessity of the ?transparent government? perception replacing the bureaucracy-sovereign administration approach for the democratic governance and rule of law is treated in various ways. In this context, transparency in public administration is comprehensively analyzed both conceptually and normatively through the transformation in administration culture and understanding.In the first hand, the study covers the conceptual and terminological framework and then the administration approach and the historical process in Turkey is evaluated via the concepts such as transparency principle, good/bad governance, openness/secrecy-concealment, right to information, general administrative procedure law, participation, e-government etc. which emerged within the development of democracy in time.As the analysis of transparency principle at both national and international level constitute the basic aim of this study, under the title of international transparency regulations the transparent management perception/approach and its impact on administrative structures of governments are scrutinized for the US, France, UK and Sweden.In the last part of the thesis, the transparency in the European Union Administrative Law is covered through its historical development and legal regulations and its impact on Turkish Administrative Law and democratic governance understanding during EU membership process is analyzed. In this analysis the EU Country Progress Reports and OECD reports are considered as the basic framework.