KOBİ'lerde uluslararası raporlama standartları
International reporting standards for SMEs
- Tez No: 319727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma 2013 yılında uygulanmaya başlayacak Türk Ticaret Kanunu'nda belirtilen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Finansal Raporlama Standartlarını incelemeye yönelik hazırlanmıştır. 2009 yılında UMSK tarafından yayımlanan KOBİ finansal raporlama standartlarına örnek uygulama ile yer verilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde işletmelerde finansal raporlama ihtiyacı tanımlanarak tarihsel sürece ilişkin bilgilere yer verilmiştir.İkinci bölümde çeşitli KOBİ tanımlamaları yapılarak, KOBİ'lerin özellikleri, ihtiyaçları ile KOBİ'lerin ülke ekonomisindeki önemi anlatılmıştır.Üçüncü bölümde KOBİ UFRS'nin içeriği ve kapsamı hakkında uygulamaya yönelik örneklere yer verilmiştir.Çalışmanın amacı, KOBİ'lerde finansal raporlamanın gerekliliğini küresel boyutta vurgulamak; KOBİ UFRS'nin Tam Set UFRS ile karşılaştırmasını sağlayarak örnek uygulama çalışması ile sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the International Financial Reporting Standards for Small and Medium Sized Enterprises that is referred to in Turkish Code of Commerce which comes into operation by 2013. A model implementation of the IFRS for SME?s come out by IASB in 2009 is included at final chapter.In first chapter definition of the financial reporting requirement and its historical process is given.In second chapter related SME definitions are given as to underline the properties, requirements and the importance of the SME?s in national economies.In third chapter the extent and content of the IFRS for SME?s is given.The aim of the study is to highlight the global needs of the financial reporting for SME?s, to compare the differences between SME?s and the full Set of the Standard?s and finally to give a model implemention as a reference.