Sosyal medya odaklı bilgi ve iletişim teknolojilerinin KOBİ performansına etkileri: Türkiye'deki iletişim ve reklam ajansları üzerine ampirik bir çalışma
The effects of social media focused information and communication technologies on the performance of SMS?s: An ampirical study on communication and advertising agencies in Turkey
  1. Tez No: 319760
  2. Yazar: İKRAM DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NARALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de KOBİ niteliğindeki iletişim ve reklam ajanslarının sosyal medya odaklı bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) örgüt kültürü, pazarlama odaklı çıktılar ve maliyetler gibi aracı faktörleri etkileyip etkilemediği ve bu faktörlerin performansa olan yansımaları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca İletişim ve reklam ajanslarının yapısı gereği birçok faaliyeti BİT tabanlı yürütmesinden hareketle; örgüt yapılarında, pazarlama faaliyetlerinde ve maliyetleri azaltma anlamında müşterilerine önerdiği yapıları kendi bünyesinde ne oranda kullandığı da ek olarak (alt amaç) açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'deki iletişim ve reklam ajanslarının genel yapısı ve reklamcılık sektöründeki önemi hakkında çeşitli bilgiler sunulmuştur.Araştırmada doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış, ileri sürülen teorik model ve hipotezler yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Araştırmanın yedi hipotezi de kabul edilmiş, sosyal medya odaklı bilgi ve iletişim teknolojilerinin örgüt kültürü, pazarlama odaklı çıktılar ve maliyetler gibi aracı faktörleri; bu aracı faktörlerin de performansı olumlu etkilediği ayrıca bilgi ve iletişim teknolojilerinin performansı doğrudan etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the social media focused information and communication technologies of the communication and advertising agencies in Turkey affect the mediator factors such as organization culture, marketing focused outcomes and costs or not, besides the reflections of these factors on performance are evaluated. Another important objective of this study is to reveal to what extent the communication and advertising agencies use information and communication technologies in their organization culture, marketing and cost reduction operations as they suggest to their customers. Moreover, some information on the structures of communication and advertising agencies in Turkey and the importance of them in advertising sector is presented.In the study, confirmatory factor analysis is conducted and suggested theoric model and hypotheses are tested via structural equation modeling. According to the results, all seven hypotheses are accepted and it is revealed that social media based information and communication technologies affect the mediator factors such as organization culture, marketing focused outcomes and costs and these factors affect company performance, and finally information and communication technologies directly affect the company performance.