Yöneticilerin kişisel değerlerinin çevre muhasebesi tutumlarına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effects of managers? personal values to their environmental accounting attitudes
  1. Tez No: 319762
  2. Yazar: MEHMET GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SUPHİ ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İşletmelerin, rekabet üstünlüğü sağlamaları ve performanslarını arttırmaları için kullanabilecekleri alternatiflerden birisi de üretimin çevreye olan etkisinin yönetilmesidir. Çevre muhasebesi olarak adlandırılan bu yeni yönetim aracına yönelik olarak yöneticilerin tutumlarının ortaya konulması önem arz etmektedir. Yöneticilerin sahip oldukları kişisel değerlerin çevre muhasebesine yönelik tutumları üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir.Bu araştırmada, yöneticilerin sahip oldukları kişisel değerlerinin çevre muhasebesine yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, KOBİ'lerin tepe yöneticileri ve muhasebe departmanı yöneticileri üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında seçilen işletmelerin yöneticileri üzerinde 150 adet anket uygulanmıştır. Kişisel değerin ve çevre muhasebesi tutumunun boyutlarını ifade etmek üzere faktör analizi yapılmıştır. Bulgulardan hareketle, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmış ve farklılıkları ortaya koymak için Student's t testi ve one way anova testi yapılmıştır. Sonuç olarak, kişisel değer boyutları ile çevre muhasebesi tutumunu ifade eden boyutlar arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Kişisel değerin boyutlarından güç, kendini yönlendirme, güvenlik, geleneksellik ve başarı boyutlarının çevre muhasebesine yönelik tutumlar üzerinde etkisi olduğu da sonuçlar arasında gözlemlenmiştir. Son olarak, yöneticilerin demografik özelliklerinden yaş ve eğitim değişkenlerine göre çevre muhasebesine yönelik tutumlarının farklılaştığı da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the alternatives enterprises can use for getting competitive edge and improving performance is management of production?s effect to environment. Exhibiting the attitudes of managers intended for this new management tool called as environmental accounting displays importance. It is thought that personal values of managers will be effective on their attitudes towards environmental accounting.In this study the effect of managers? personal values to the their attitudes towards environmental accounting has been examined. This study has been done on top managers and account managers of SME?s. 150 questionnaires have been applied on managers of selected enterprises within the scope of the study. Factor analysis has been made to explain the dimensions of personal value and environmental accounting attitude. Moving from the findings correlation and regression analyses have been applied and student?s t-test and oneway Anova test have been made to expose the differences. Eventually the relations have been found between personal value dimensions and dimensions stating environmental accounting attitude. That power, self direction, security, traditionality and success which are the personal value dimensions have effects on attitudes towards environmental accounting has been observed too within results. Finally that attitudes towards environmental accounting change according to age and education variables which are demographical characteristics of managers has been introduced too.