Sportif rekreasyon uygulama politikaları üzerine bir araştırma
A research on sports recreation practice policies
- Tez No: 399142
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma, Türk Spor Teşkilatının değişik kademelerinde görev yapan yöneticilerin Boş Zaman ve Rekreasyon kavramlarının alt boyutları ile birlikte anlamları konusunda yeterli bilgiye sahip olup olmadıklarının araştırılması ile Sportif Rekreasyon uygulamalarının planlanması hususunda kendi üzerlerine düşen görevlere yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türk Spor Teşkilatının değişik yönetici kademelerinde görev yapan 1717 kişi, örneklemini ise Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda şef, koordinatör, federasyon yönetim kurul üyeleri, uzman, şube müdürü, genel sekreter, federasyon başkanı, daire başkanı ve diğer kademelerinde görev yapan 478 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Sportif Rekreasyon Uygulama Politikaları Ölçeği”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmış olup; araştırmanın amacına uygun olarak katılımcılara uygulanan“Sportif Rekreasyon Politikaları Ölçeğinin”içerisinde yer alan alt boyutlara ve sorulara ilişkin dağılımları incelemek için ortalama ve standart sapma değerlerine bakılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin uygulanan“Sportif Rekreasyon Politikaları Ölçeğinin”alt boyutları ve içinde yer alan sorulara yönelik algı düzeyleri arasındaki farklılıklar incelendiğinde; katılımcıların cinsiyet, medeni durum, teşkilattaki şuandaki görev, öğrenim süresince rekreasyon konusunda bilgi/eğitim alma durumu değişkenlerine göre algı düzeyleri arasındaki farklılığa İndpendent-Sample t-testi bakılmıştır, katılımcıların spor teşkilatındaki hizmet süresince rekreasyon konusunda bilgi/eğitim konusunda algı düzeyleri arasındaki farklılıklara Mann-Whitney U Testi analizi ile bakılmıştır, katılımcıların yaş, halen yapmakta olunan görevdeki hizmet süresi, yetiştiği çevre, mesleki kıdem, ekonomik gelir, öğrenim düzeyi değişkenlerine göre algı düzeyleri arasındaki farklılığa One-Way ANOVA analizi ile bakılmıştır. Katılımcılara“Sportif Rekreasyon Politikaları Ölçeğinin”alt boyutlarına ilişkin algı düzeyleri ile ilgili sorulan sorulara vermiş olduğu cevapların analizleri sonucunda; istihdama yönelik algılarının yüksek olduğu, kavram bilgisine yönelik algılarının çok yüksek olduğu, politikalara yönelik algılarının orta düzeyde olduğu ve tesis kavramına yönelik algılarının çok yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of their awareness levels of their duties in order to determine in respect of sporty recreation applications about planning by investigating in Managers', acting at different stages of Turkish Sports Organization, whether they have enough information about the topic of meanings along with Leisure and Recreation sub-dimensions of Concepts. Total participants under survey consist of 1717 people working at different manager stages of Turkish Sports Organization and the sample of the survey consists of 478 people (chief, coordinator, federation board member, expert, branch manager, general secretary, federation president, head of department and other) working in stages in Youth and Sports Ministry.“Sports Recreation Policy Implementation Scale”as The data collection tool developed by researchers and personal information forms in the survey was used. The frequency (f) and percentage (%) values according to demographic characteristics of the participants are calculated; mean and standard deviation values were measured to examine the distribution related to questions and the sub-dimensions placed in“Sports Recreation Politics of Scale”practiced to the participants for the purpose of the study. When differences between perception levels demographic characteristics of the respondents applied for sub-dimensions of“Sports Recreation Politics Scale”and for contained in the questions were examined; participants' gender, marital status, current duty in the organization, having level of education and information about recreation during their education / training according to state variables to the difference between the level of perception indpendent-Sample t-test were analyzed. Differences between the perception levels with One-Way ANOVA analysis were analyzed according to the age of the participants, the incumbent still be doing service life, the environment grows, seniority, economic income, education level variables. As a result of Participants given answer of the questions relating to sub-asked questions in the“Sports Recreation Politics of Scale”; it was concluded that their perceptions towards employment is high, the concept of knowledge is very high perception, their perception about policies is a medium level and perception towards the concept of property is very high.