Mekkî ayetlerde iman esaslarının işlenişi
The study of faith principles in Meccî verses
  1. Tez No: 319781
  2. Yazar: CUMHUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mekkî-Medenî ilmi, ayet ve sûrelerin Mekke-Medîne'de veya hicretten önce ya da sonra inzâl olmasının rivâyetler neticesinde tespit edilmesi hasebi ile nakle dayanan bir ilim olduğu gibi, onun sınırlarını belirleyen tariflerin, bazı alimlerin zihinsel gayretleri neticesinde oluşması yönüyle de aklî bir ilimdir.İman esaslarının işlendiği ayetlerden Mekkî olanlar ile Medenîler arasında üslup cihetinden önemli farklar mevcuttur. Bunun en önemli sebebi ise Mekke'de Peygamber'e (s.a.s.) ve müminlere işkence eden inkârcı bir toplumla muhatap olunmasıdır. İslamın ilk muhatapları olan bu zümreye söz konusu esasların ilk etapta tüm incelikleri ile topyekün sunulmasının onlara ağır geleceği âşikârdır. Dolayısı ile Kur'ân-ı Kerîm bir Allah (c.c.) inancından başlayarak diğer inanç esaslarını ve bu esaslara dair teferruatı Mekke-Medine dönemlerine, muhataplarının seviyesini gözeterek teşmil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Meccî -Medanî scholarly which is not only a discipline based on the transfer as a result of the establishment of the reports from verses and sura in Mecca-Medina or before or after the hegira(emigration) is also a rational discipline as consequence of the mental efforts of some scholars who determine its scopes.Among the verses studying the faith principles, there are significant differences in terms of style between those are Meccî and Medanî. The main key reason of this is the collocutor with the denial community who torment the Prophet (s.a.s.) and the believers in Mecca. It is clear that it will be a heavy burden to be presented in exhaustive detail the so-called principles to this community who are the first speakers of Islam. Therefore, Koran has expanded the level of speakers in Mecca-Medina period concerning these principles by taking into consideration the other faith principles from the beginning Allah faith (c.c.).