Çevre vergilerinin Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki uygulamaları ve mükelleflerdeki çevre ve çevre vergisi bilinci üzerine Erzurum ilinde bir araştırma
A study about practices of environment taxes in Turkey and European Union and consciousness of taxpayers about environment and environment tax in Erzurum
- Tez No: 319787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tüm dünyada kamusal ihtiyaçların karşılanmasında yararlanılan en önemli gelir kaynakları, vergilerdir. Kamusal bir mal olan çevrenin korunması ve yaşanabilir bir hale getirilmesi ve bunun devam ettirilebilmesi için ihtiyaç duyulan kaynağın temini çevre vergileri ile sağlanmaktadır.Bu çalışmanın amacı; çevre vergilerini, çeşitlerini ve Erzurum'da yaşayanların çevre ve çevre vergilerine bakış açısını belirleyebilmektir. Bu amaçla, çevre kavramı ve çevreyi korumada kullanılan ekonomik yaptırımlardan olan çevre vergileri, çeşitleri ile birlikte tanımlanmıştır. Ayrıca, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de mevcut çevre vergisi uygulamalarından bahsedilmiştir. Erzurum ilini kapsayan uygulama bölümünde ise mükelleflerdeki çevre ve çevre vergisi bilinci belirlenmeye çalışılmıştır.Söz konusu çalışmada, verilerin analizinde sırasıyla, anketi cevaplayanların demografik özelliklerine ve çevre ile ilgili sorulara verdikleri cevaplara ait frekans tabloları, faktör analizi, güvenilirlik testleri ile faktör analizi sonucu elde edilen faktör grupları ve demografik özelliklerin birbirleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılan Ki-kare testi analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the world, the most important income source for covering the public demand is taxes. Need of sources for protecting environment which is also public property and making it livable and sustainable are also provided by environmental taxes.Aim of this thesis is to determine the environmental taxes and its varieties, and approach of people to environment itself and environmental taxes. For this purpose, concept of environment and environmental taxes which is one of the economic sanctions to protect the environment is defined with its varieties. Furthermore, the current practice of environmental taxes in European Union countries and Turkey is mentioned. In the section of practices in Erzurum province, consciousness of taxpayers to environment and environmental taxes is determined.Demographic features of participants of the survey and frequency table of their answers to the questions about environment is analyzed respectively in the study. And then Chi-Square test executed to analyze the effects between factor analyze, reliability tests, factor groups that found in the factor analyze and demographic features.