Örgütsel öğrenme ve örgütsel bağlılık ilişkisi
Relationship between organizational learning and organizational commitment
  1. Tez No: 319786
  2. Yazar: SERKAN NAKTİYOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Küreselleşme, uluslararası rekabet ve müşteri beklentilerinde yaşanan hızlı değişimler gibi olgular, rekabet üstünlüğünü yakalama ve sürdürme çabası içindeki örgütler için, nitelikli insan kaynaklarının önemini giderek artırmaktadır. Bu noktada örgütsel öğrenme ve örgütsel bağlılık kavramları büyük ölçüde öne çıkmaktadır.Bu tezin temel amacı, örgütsel öğrenme ile örgütsel bağlılık arasındaki iliksiyi tespit etmektir. Bu amaçlar doğrultusunda yürütülen çalışmada, örgütsel öğrenme ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde örgütsel öğrenme ve örgütsel bağlılık açıklanmaktadır. Son bölümde ise, teorik kısımda ayrıntılı olarak belirttiğimiz örgütsel öğrenme ve örgütsel bağlılık ilişkisi yapılmış olan uygulamalı bir çalışmayla analiz edilerek elde edilen bulgular özetlenmiştir. Sonuçlara göre örgütsel öğrenme ile örgütsel bağlılık arasında bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The phenomenas, like globalization, international competition and the change in the customer expectations increase the importance of quality human resources for the organizations aiming to sustain competitive advantage. In this point the concepts of organizational learning and organizational commitment loom large.The main objective of this thesis is determine the relationship between organizational learning and organizational commitment. In this study which is executed along these objectives, the relation between organizational learning and organizational commitment is researched. Study is composed of three parts. The first and second parts include the definition of organizational learning and organizational commitment. In the final part, the relationship between organizational learning and organizational commitment is analyzed by a practical study and the findings are summarized. The findings showed that there is a relationship between organizational learning and organizational commitment.