Urve b. ez-Zübeyr ve hadîs ilmindeki yeri
Urva b. Zubayr and his place at science of hadith
- Tez No: 319795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YATKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, hadîs ilminde önemli bir yere sahip olan Urve b. ez-Zübeyr'in Hayatı ve Hadîs ilmindeki konumu ele alınmıştır. Bu bağlamda Urve b. ez-Zübeyr'in hayatı, ahlâkî özellikleri, fitnelere karşı tutumu, hocaları ve meşhur talebeleri zikredilmiştir. Bunun yanı sıra hadîsçiliği, fakihliği, siyerciliği ve şairliği gibi ilmî kişiliğine de vurgu yapılmıştır.Ayrıca Urve b. ez-Zübeyr'in hadîs aktarma ve seneddeki yöntemi, rivâyet ettiği hadîslerin içerik bakımından tasnifi, Hz. Âişe ile münasebeti ve Urve b. ez-Zübeyr'in Kütüb-ü Tis'a'daki hadîslerinin sayısı ve değerlendirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Urwa b. ez-Zubeyr who has a great position in the study of Hadith and his position in this field has been issued. In this context, Urwa b. ez-Zubeyr?s life, his moral values, his stance again stdiscord (fitnah), his teachers and his well-known students have been mentioned. Besides his position in Hadith, Fiqh, history (siyar) and his poetry has also been emphasized.In this context, Urwa b. ez-Zubeyr?s method of reporting hadith and that of the bond, the classification of the hadiths he has reported, his relationship with Hz. Aisha, the number of his hadith in al-Kutub al-Tis?a and their evaluation have been issued.