Sivas merkez ilçe ve köylerinde kullanılan içme sularında bazı eser element düzeylerinin saptanması
- Tez No: 8361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT BALKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
59 6. ÖZET Sivas Merkez İlçe ve köylerinde kullanılan bazı içme sularının fiziksel ve kimyasal özellikleri incelen miştir. Bir önderi ştirme işleminden sonra, örneklerde eser düzeyde bulunan çinko, bakır ve mangan derişimleri FAAS ile belirlenmiştir. Sonuçların güvenirliliği açısın dan aynı elementler (UV - görünür) spektrofotometrik yön temlerle Tekrarlanmıştır. İncelenen içme sularının fiziksel ve kimyasal yön den Türk içme Suyu Standartlarına uyduğu, çinko ve bakır içerik ler ilin standart düzeylerin çok altında olduğu göz lenmiştir. Özellikle şifalı olarak nitelendirilen bazı su örneklerinle kimyasal yönden bir özellik saptanmamıştır. Elde edilen bu bulgulara dayanarak, su örneklerinin halk sağlığı açısından herhangi bir sakınca taşımadığı sonucu na varılmıştır. Bu örneklerin düşük element içerikleri i- se tamamen bölgenin jeolojik yapısından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY « Physical ani chemical properties of some drinking water used at villages and district central of Sivas have "been examined. Following a pre - concentration process, concentrations of zinc, copper and manganase in the sam ples at tracing levels have also been determined by MAS (Flame Atomic Absorption Spectrophotometry). In the sight of the reliability of results, the same elements were repeated by the (UV - visible) spect rophotometry methods. It has been observed that the exa mined drinking water is appropriate to the Turkish Drin king Water Standards and its content of zinc and copper is far below the standard levels. In some samples of water which is especially qualified as curative, no che mical charecteristics has been found. Depending upon these findings, it has been concluded that the samples of water does not possess any threat with regard to the puplic health. The low -level element ©ontents of samples however, is due to the geological structure of the region.