Log-linear modeller ile logistik regresyon modelinin karşılaştırılması, Atatürk Üniversitesi öğrencileri üzerine bir uygulama
The comparison of logistic regression model along with log-linears models an application for the students of Atatürk University
  1. Tez No: 319803
  2. Yazar: HÜSNÜ BALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SUPHİ ÖZÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Econometrics, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, log-linear modeller ile logistik regresyon modeli ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, Atatürk Üniversitesi öğrencilerine uygulanan anket verileri kullanılarak söz konusu yöntemlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında çalışmanın birinci bölümünde log-linear modeller ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Log-linear modeller sayesinde değişkenlerin oluşturduğu bileşik dağılımı, iki veya daha fazla değişkenin birbirine bağımlı olup olmadığını iki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi neden-sonuç ilişkisine dayandırmaksızın test etmek mümkündür. Çalışmanın ikinci bölümünde yaygın kullanım alanı bulunan logistik regresyon modeli ele alınmıştır. Logistik regresyon modelinin amacı, en az değişken kullanılarak en iyi uyuma sahip olacak şekilde bağımlı ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tanımlayabilen ve gerçek hayatta kabul edilebilir bir model kurmaktır.Çalışmanın üçüncü bölümü olan uygulama bölümünde; Atatürk Üniversitesi'nde okuyan öğrencilere uygulanan anket verileri kullanılarak, log-linear modeller ile logistik regresyon modeli karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda söz konusu yöntemlerin birbirlerine olan üstün ve zayıf yönleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study logistic regression model along with log-linear models were investigated in detailes, and the data of the survey were applied to the students of Atatürk University and mentioned methods were aimed to compare. In the context of this aim, in the first part of the study, Log-linear models were explained in details. Thanks to log-linear models, it is possible to test the distribution of compound formed by varieties, whether there was a dependence between two or more warieties, it is possible to test two or more variety and there was no cause and effect relationship. In the second section of the study, logistic regression model, which has a common usage field, was taken on. The aim of logistic regression model is to get up a model which is acceptable in real life, and can define the relationship beetween independent varieties with dependent varieties so that it has the best accordance by using the least variety.In the third part, that is, application section of the study, by using the data of survey for the students attending to Atatürk University, Log-linear models were compared with logistic regression models. In the result of the analysis carried out, the weak and supperior aspects of mentioned methods have been reveal.