Hellenistik Devir Anadolu sikkeleri üzerinde gemi betimleri
Ship descriptions on Hellenistic Period Anatolian coins
  1. Tez No: 319834
  2. Yazar: ADEM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Antikçağda gemiler; farklı birçok arkeolojik öğe üzerinde resmedilmiştir. Çalışmaya, sikkeler üzerindeki gemi betimleri alınmıştır. Çalışmanın kapsamına giren sikkelerde, gemilerin yalnız pruva ve pupaları görülmektedir.Betimlenen gemilerin tümü mahmuzlu savaş gemilerine aittir. Tüm çağlar boyunca Doğu Akdeniz'de yoğun ticari faaliyetler söz konusudur. Ancak ticari gemilerin sikkeler üzerine yansımadığı görülmektedir. Bu bakımdan çalışma içinde geçen savaş gemileri hakkındaki bilgilendirmeler, ticari gemilere oranla daha fazladır.Tezde, önce gemiler daha sonra gemi betimli sikke basan kentin tarihi ve tarihi coğrafyası ana hatlarıyla anlatılıp, kataloğu verilen malzemenin değerlendirmesi yapılmıştır. Hellenistik Devir boyunca Anadolu'da yedi kent gemi betimli sikke darp etmiştir. Sikke kataloğunda konuya ait 108 sikke yer almaktadır. Bütün sikkeler, yayınlandığı kataloglardaki gerçek boyutlarıyla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In ancient eras, ships were driven on a lot of different archeological objects. In this study, the description of the ships which are on the coins, are taken into consideration. On the coins which are in the scope of this study, only prows and sterns of the ships are seen.All the ships described, are rammed battleships. Throughout the eras, there have been intensely commercial activities under consideration to Eastern Mediterranean. But it is seen that commercial ships have not been reflected on the coins. In this respect, the details about the battleships are more than that of commercial ships in this study.In the thesis, ships are expressed firstly and later on, the history and the historical geography of the city by which ships represented coins have been imprinted, are expressed generally, and finally, the evaluation of material for which catalogue is given is performed. Throughout the Hellenistic Period, seven cities in Anatolia have produced ship represented coins. In the coin catalogue, there are 108 coins related to the subject. All of the coins are given in real dimensions as published in the catalogue.