Öğretmen adaylarının Türkçe kullanım duyarlılık düzeyleri
Candidate teachers' the sensitivity levels of using Turkish language
  1. Tez No: 319833
  2. Yazar: ABDULKADİR COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Eğitim fakültesi son sınıf öğrencilerinin Türkçeye karşı duyarlılıklarının belirlenmesi bu çalışmanın genel amacını oluşturmaktadır.Araştırma, tarama modelinde yürütülen betimsel bir çalışmadır. Araştırma verileri, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıfta öğrenim gören toplam 452 öğretmen adayından elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Türkçe kullanım duyarlılık ölçeği ve kompozisyon formu kullanılmıştır. Öğretmen adaylarından toplanan veriler üzerinde tanımlayıcı istatistiksel değerlerden; katılımcı sayısı (N), yüzde (%), ortalama( ? ), standart sapma (Ss); değişkenlere göre farklılaşmanın olup olmadığını belirlemek üzere bağımsız örneklem (t) testi ve tek yönlü varyans analizi (Anova); farkın kaynağını belirlemek üzere Tukey testi; korelasyon analizleri için Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the sensitivity levels of senior students for Turkish in the faculties of education.The study is a descriptive research conducted by using the scanning model. The research data was obtained from 452 candidate teachers studying at senior level in the Faculty of Education of Ahi Evran University. Personal information form, sensitivity scale for using Turkish, and composition form were used as means of data collection. Of all the descriptive statistical values provided by the data obtained from the candidate teachers, the number of participants (N), the percentage (%), the average ( ? ) and the standard deviation (Sd) were used; independent samples t test as well as one-way variance analysis (Anova) were carried out to determine whether a differentiation according to the variables exists; Tukey Test (p, Post hoc test) was utilized to specify the source of the differentiation; Pearson Correlation Test was used for correlation analysis.