Anadolu öğretmen liselerinde öğrenim gören öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumları ile öz-yeterlilikleri arasındaki ilişki
The relationship between students? who are educated in Anatolian teacher high school attitudes to mathematics and students? self competence
- Tez No: 319835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK YÜKSEL SIVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anadolu öğretmen liselerinde öğrenim gören öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumları ile öz-yeterlilik algılarının cinsiyete, öğrenim şekline, öğrenim gördüğü sınıfa, anne ve baba eğitim durumuna göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek ve söz konusu tutumları ile öz-yeterlilik algıları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır.Araştırmanın evrenini 2011-2012 öğretim yılında Kayseri ilindeki Anadolu öğretmen liselerinde öğrenim gören toplam 770 öğrenci oluşturmaktadır.Bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? Umay (2001) tarafından geliştirilen ?Matematiğe Karşı Öz-yeterlilik Algısı Ölçeği? ve Çelik ve Bindak (2005) tarafından geliştirilen ?Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda Anadolu öğretmen liselerinde öğrenim gören öğrencilerin matematik dersine yönelik tutum ve öz-yeterlilik algılarının orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öz-yeterlilik algılarında cinsiyete, öğrenim şekline ve öğrenim gördüğü sınıfa göre anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öz-yeterlilik algılarının, matematik konularında davranışlarındaki farkındalıklarına ilişkin boyutunda cinsiyete, öğrenim şekline ve öğrenim gördüğü sınıfa göre, matematiği yaşam becerilerine dönüştürebilmelerine ilişkin boyutunda cinsiyete ve öğrenim gördüğü sınıfa göre anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan tutumlarında da cinsiyete ve öğrenim şekline göre anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Anadolu öğretmen liselerinde öğrenim gören öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumları ile öz-yeterlilik algı puanları arasında orta düzeyde, öz-yeterlilik algısının diğer boyutlarıyla arasında düşük düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the Anatolian teacher high school's students studying math lesson with self-sufficiency for attitudes, gender, education and learning shape reaction, mother and father saw class according to the status of training and to determine whether the difference in the attitudes and perceptions of self-sufficiency revealing the relationship between.In the academic year 2011-2012 the research universe Anatolian teacher high school's education Kayseri Province of total 770 students.In this research, the data collected with the ?Personal Information Form? developed by the researcher, ?The Sel-efficacy Perception Scale Towards Mathematics? developed by Umay (2001) and ?The Attitude Scale Towards Mathematics? developed by Çelik and Bindak (2005).As a result of the Anatolian teacher high school's research students studying math lesson-oriented attitude and self-sufficiency concluded that the reaction medium.in their Self-sufficiency comprehension according to gender, class, learning, and learning shape a meaningful difference was that he saw. In addition, self-sufficiency reaction, math topics, gender, learning about the size and shape of the awareness behaviors, learning the mathematics of life skills, according to the class it deems adaption by gender and learning for the class size can make a difference was concluded that meaningful. On the other hand, are willing to make a difference in the shape of the gender and education have been identified as meaningful. Anatolian teacher high school's attitudes towards studying students ' perception of self-sufficiency with a math lesson in the middle between the scores level, self-sufficiency is a low level of relationship between the dimensions of the other perception.