Uluslararası Olimpik Akademi (IOA)'de verilen eğitimlerin olimpizmi yaygınlaştırma çalışmalarına katkısı: Türkiye açısından bir inceleme
The contribution of the education that are given in The International Olympic Academy (IOA) to the studies to promote the olympism: An investigation from the point of Turkey
- Tez No: 319897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD ÇOKNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, Uluslararası Olimpik Akademi' nin ?Genç Katılımcılar Oturumu?na katılan Türk katılımcılar açısından, Uluslararası Olimpik Akademi' de verilen eğitimlerin Türkiye'deki Olimpizm' i yaygınlaştırma çalışmalarına katkısını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda Uluslararası Olimpik Akademi' de verilen eğitimlerin, Olimpizm' in uluslararası alanda yaygınlaştırılmasında katkısı olup olmadığı ve bu noktada Uluslararası Olimpik Akademi'nin bu misyonunu yerine getirmede hedefine ulaşıp ulaşmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır.Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma için amaçlı örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi seçilmiştir. 1985-2011 yılları arasında Uluslararası Olimpik Akademi' nin ?Genç Katılımcılar Oturumu? na katılan toplam 52 Türk katılımcı arasından yedi olimpik periyodun her birini temsilen en az bir kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcı sayısı dokuzdur.Görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Betimsel analizde özetlenip, yorumlanan veriler içerik analizinde daha derin bir işleme tabi tutulmuşlardır. Kodlama işleminin ardından birbirine benzeyen veriler bir araya getirilerek temalaştırma yoluna gidilmiştir. Bu işlem alanında uzman birbirinden bağımsız üç araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda katılımcılar, Uluslararası Olimpik Akademi eğitimlerinde Olimpizm ile ilgili kapsamlı bilgi edindiklerini, Olimpizm' e yönelik kendilerinde bir farkındalık oluştuğunu, uluslararası kültürel paylaşım ve birliktelik duygularının yaşandığını ifade etmişlerdir. Ayrıca Uluslararası Olimpik Akademi eğitimleri sonrası Türk katılımcıların bu eğitimlerin katkıları ve kendi kişisel ilgileri ile birlikte Türkiye' de Olimpizm' i yaygınlaştırmaya yönelik Olimpik çalışmalarda bulundukları araştırma sonuçları arasında yer almaktadır. Ancak Türk katılımcılar açısından Uluslararası Olimpik Akademi eğitimleri sonrası, diğer katılımcılar ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi arasında etkileşim eksikliğinin varlığı bu sorunun giderilmesi yönünde beklentileri ortaya çıkarmaktadır.Sonuç olarak katılımcılar, Uluslararası Olimpik Akademi Genç Katılımcılar Oturumunda verilen eğitimlerin nitelikli olması ile birlikte çok farklı kültür ve coğrafyadan katılımcıların birbiriyle olan etkileşimlerinin Olimpizm' i yaygınlaştırmada önemli bir katkısı olduğu ve bu yönüyle Uluslararası Olimpik Akademi' nin Olimpizm'i uluslararası alanda yaygınlaştırma misyonu yerine getirmede hedefine ulaştığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the contribution of the education which are given in the International Olympic Academy to the studies to promote Olympism in Turkey, from the point of the Turkish participants who attended in the ?Young Participants Session? of the International Olympic Academy. In this direction, it has been tried to understand whether the education in the International Olympic Academy have made contribution to promote the Olympism in the international area or not and whether the International Olympic Academy has achieved its aim to fulfill the mission in this context or not.One of the qualitative research designs, phenomenology, was used in this research. While collecting the data, interview form method which consists of semi-structured questions has been used. Convenience sampling which is one of the purposeful sampling methods has been selected for the research. Among the 52 Turkish participants who attended to the ?Young Participants Session? of the International Olympic Academy between 1985 and 2011, at least one representative of each of the seven Olympic periods has been reached. The number of the participants in the research is nine.The interviews have been conducted as face to face. The data which were summarized and interpreted in descriptive analysis, have been profoundly processed in the content analysis. After the coding process, theming method has been implemented by gathering the similar data together. This process has been executed by three researchers who are experts in their fields and independent of each other.As a result of this study, participants have stated that they obtained comprehensive information about the Olympism in the International Olympic Academy trainings, gained awareness about Olympism and felt emotions like; international cultural sharing and togetherness. Furthermore, it has been seen from the results of the research that; after the International Olympic Academy trainings, Turkish participants made Olympic studies in order to promote the Olympism in Turkey with the contributions of these trainings and with their personal interests. However, the lack of interaction which was seen after the International Olympic Academy trainings between the other participants and Turkish National Olympic Committee reveals the expectations about eliminating this problem from the point of Turkish participants.In conclusion, it can be said that the trainings which were given in the ?Young Participants Session? of the International Olympic Academy were sufficient, the interaction among the participants from different cultures and geographies made an important contribution to promote the Olympism and International Olympic Academy achieved its mission to promote Olympism in the international area.