Türkiye sağ siyasetinde bir gelecek planlaması: 1960-1980 M. T. T. B.
A future projection for Turkish right wing politics: 1960-1980 UNTS
  1. Tez No: 319904
  2. Yazar: ABDURRAHİM BOYNUKALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye siyasal hayatı Kemalizm, devlet algısı ve milliyetçilik bağlamında yoğun bir şekilde sağ siyasetin etkisindedir. Cumhuriyet'in kuruluş yıllarından itibaren karar vericilerin zihinsel ve pratik eğilimleri bu minvalde şekillenmiştir. Bu anlamda kurulduğu ilk yıllarda Milli Türk Talebe Birliği, yeni devletin, bürokrasinin hakîm kodlarını halka aktarmakta ve resmî ideolojinin savunuculuğunu üstlenme görevini sürdürmektedir. Ancak süreç ilerledikçe devletin, bürokrasinin ve bizatihi toplumun değişiminden etkilenen M.T.T.B. Kemalist milliyetçilikten, muhafazakâr milliyetçiliğe, son olarak da İslâmcı bir tona dönüşmüştür.Özellikle Türkiye sağ siyasetinin kendi içinde geçirdiği bütün dönüşümleri, 1960-1980 arasında bir sivil toplum kuruluşu olarak yakından hisseden ve aynı şekilde dönüşen M.T.T.B, yıllar sonra devletin başına geçecek isimleri de bu süreçte yetiştirmiştir. Örneğin; 2002 yılından itibaren hükümet konumunda olan Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefet partilerinden olan ve mecliste grubu bulunan MHP'nin Genel Başkanı olan Devlet Bahçeli MTTB çatısı altında yetişmiş iki siyasidir. Şüphesiz daha onlarca örneği verilebilecek olan bu tarz siyasilerin, bürokratların ve iş adamlarının zihinsel arka planını çözmek, pratiklerini anlamlandırmak için MTTB yıllarına gitmek gerekmektedir.Bu sebeple, çalışmamın ilk bölümünde Cumhuriyet'in kuruluş paradigması olan Kemalist milliyetçiliği temsil eden kişi ve kurumların MTTB'yi nasıl ve ne şekilde etkilediğini anlattım.İkinci bölümde, Türkiye sağ siyasetinin dönüştüğü yılları ve merkez sağ siyasetin ortaya çıkışını irdeledim. Bu dönemde toplum tabanında ciddi anlamda kabul gören muhafazakâr milliyetçiliği temsil eden kalemleri ve kuruluşlarını anlatmaya çalıştım.Üçüncü bölümde ise, önceki bölümde anlattığım muhafazakâr milliyetçiliğin temsilcilerinden oldukça etkilenen ve 1960-1980 arasında yoğun bir şekilde faaliyet gösteren MTTB'nin icraatlarını ve Anavatan Partisi ile AK Parti yönetici kadrolarının yetiştiği siyasal iklimi ortaya koymaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Turkey?s political life intensively has been under the influence of right politics in the context of Kemalism, state?s perception and nationalism. From the establishment years of republic, decision makers? mental and practical tendencies had been shaped according to this framework. In this sense, Unity of National Turkish Student (UNTS), the very first years of its foundation, had the duty to tell and transfer the new state?s and bureaucracy?s prevailing codes to the people and also the duty to defend the official ideology. But while the process had progressed, Unity of National Turkish Student(UNTS) had been influenced by the state, bureaucracy and also the society?s change and then transformed from a Kemalist nationalism to a conservative nationalism and then finally to a more Islamic color.Especially all the transitions that Turkey?s right politics had passes through, 1960 and 1980 as a non-governmental organization, UNTS had felt all these changes very inside and also changed as the same way. UNTS also had educated and trained the future names that would take the state?s control and government in this process. For example; the names Recep Tayyip Erdoğan, who has been the Prime Minister of Turkish Republic, and head of Justice and Development Party that is in the position of the government since 2002, and Devlet Bahçeli, who has been the head of a party having a group in parliament named Nationalist Movement Party, are two political names that had trained under the circumstances of UNTS. Undoubtedly we can give lots of similar examples; politicians, bureaucrats and also business men, but if we want to figure out their mental background and name their practices then we must necessarily look at the years of UNTS.For this reason, in the first section of my research, I tried to discuss the names and the institutions that who represented the paradigm of republic?s establishment, Kemalist nationalism, and tried to describe these names and institutions as how and in which ways they affect UNTS.In the second section, I tried to examine the years that Turkey?s right politics had been changed and the years that center-right politics had emerged. I tried to express the thinkers and institutions represented the conservative nationalism, that who were accepted by the society very much in this period.In the third section, I tried to explain the actions of UNTS, which was very much influenced by the conservative thinkers that I mentioned in the previous section, and the years that UNTS were very active between 1960 and 1980. And finally I tried to introduce and analyze the political climate which Motherland Party and Justice and Development Party?s political leaders and governors had been trained.