Mamul yaşam dönemi maliyetleme yöntemi: Bir işletme uygulaması
Product life cycle costing method: A firm application
  1. Tez No: 319905
  2. Yazar: HAVVA NUR ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEMA ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşletmeler günümüz ekonomik ortamında, maliyet, kalite ve fonksiyonellik açısından rekabet edilebilir mamul ve hizmet üretme zorunluluğu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu zorunluluk yöneticilerin kaynakları verimli ve etkin kullanmalarında yardımcı olacak bilgileri sağlayacak yeni maliyetleme yöntemlerini gündeme getirmiştir.Mamul yaşam dönemi maliyetleme yöntemi işletmelerin üretmeyi planladıkları mamul ile ilgili tahmin edilebilir süreçleri belirleyen ve paranın zaman değerini dikkate alarak ilgili maliyetlerin tutarlarını tahmin eden bir karar alma (destek) aracıdır. Bu çalışmada, mamul yaşam dönemi maliyetleme yönteminin uygulanması konusunda teorik bilgiler verilmiştir. Tezin uygulamasının yapıldığı işletmenin üretmeyi planladığı bir mamulün maliyetinin hesaplamasında mamul yaşam dönemi maliyetleme yöntemi kullanılmış ve ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies in modern-day economic environment force with the burden of producing goods and services that must be comparatives in terms of cost, quality and functionality. This burden revived new costing methods that provide the information which assist a managers in efficient and effective utilization of resources.Product life cycle costing method is a mean of decision making which determines the processes of goods that are planned to be produced, and estimates the related cost considering the time value of money. In this thesis, theoretical information on the application of product life cycle costing method is given. Product life cycle costing method is applied to a product in the company that application made, and the results are interpreted.