Teknoloji Serbest Bölgesi'nde uygulanan istisna, muafiyet ve destekler
Exemptions, exclusions and fiscal supports on Technology Free Zone
  1. Tez No: 319906
  2. Yazar: ALP AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN BARLASS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İşletme, Law, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'de Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilebilmesi maksadıyla gerçekleştirilen yasal destek çalışmaları düşünüldüğünde; tüm bu çalışmaların başlangıcı ?4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nun yayımlanması ve bu kanunun getirdiği istisna ve destek unsurlarınun uygulanması? başlangıç aşaması olarak kabul edilmektedir. Başlangıç aşamasından sonra Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilebilmesi maksadıyla ?Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yapılan değişikliklerle birlikte uygulanmaya başlayan Ar-Ge indiriminin kabulü? yasal destek çalışmalarının ikinci aşaması olarak görülmektedir. Şu anda içinde bulunduğumuz aşama ise ?5746 Sayılı Ar-Ge Kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulanmaya başlayan istisna ve destek unsurlarının uygulandığı? üçüncü aşama olarak nitelendirilir.Bu çalışmanın amacı, yukarıda saydığım üç aşamadan hemen önce uygulanmaya başlayan, hem Serbest Bölgelere hem de Teknoloji Geliştirme Bölgelerine özgü bazı istisna ve desteklerin; bölgeye yatırım yapan girişimcilere aynı anda uygulanabildiği, Teknoloji Serbest Bölgesi olarak tanımlanan ve mali mevzuatta yalnızca bir bölgeye özgü istisna, muafiyet ve desteklerin açıklanması ve genel olarak değerlendirilmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Given the legal support work carried out in order to improve Research and Development (R&D) activities in Turkey, the start of these studies are regarded as the publication of“Technology Development Zones Law No. 4691 and the implementation of the exemeption and incentive element. After the initiation stage, in order to improve R & D activities ”The acceptance of R&D credit which has been implemented with the amendments made to the Income Tax Law and Corporation Tax Law? is regarded as the second phase of legal support work. The current phase we are in now can be regarded as the third phase in which exemptions and incentive elements are implemented with the enactment of Law No. 5746- Resarch and Development Law.The purpose of this study is to explain and evaluate certain exemptions and incentives, started to be implemented immediately before the three stages I listed above, specific to both Free Zones and Technology Development Zones as well as any exemptions and incentives, applicable to entrepreneurs investing in the zone simultaneously, only specific to one zone in the financial legislation being defined as the Technology Free Zone.