Türk vergi hukukunda mali yaptırım gerektiren vergi suç ve cezalarının (vergi kabahatlerinin) hukuki rejimi
The legal regime of the tax misdemeanors in Turkish tax law
- Tez No: 425349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDRİS HAKAN FURTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Vergi kabahatlerinin hukuki rejiminin belirlenmesi amacıyla hazırlanan bu çalışmada, cezai sorumluluğa ilişkin temel ilke ve kavramların vergi kabahatleri hukukunda hangi kapsam ve koşullarda geçerli olduğu konusu incelenmektedir. Vergi kabahati yaptırımları, hürriyeti bağlayıcı vergi suç ve cezalarının aksine hukuki nitelikleri itibariyle bir ceza yaptırımı değillerdir. Ancak ceza hukukunun, idari ve vergi kabahati yaptırımları alanında da ceza hukukunda geçerli bazı ilke ve kavramlar üzerinden etkili olduğu bütün sonuçlarıyla ortaya çıkmaktadır. Anayasa Mahkemesi, 06.01.2005 tarih ve E. 2001/3, K. 2005/4 sayılı kararıyla vergi kabahatlerinin yasal dayanağının, Anayasa'nın vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükleri düzenleyen 73 üncü maddesinin değil suç ve cezalarla ilgili 38 inci maddesinin olduğunu hükme bağlamıştır. Ceza hukukundaki kadar katı ve sert uygulanmamakla beraber cezai sorumluluğa ilişkin temel kavramların kanunla öngörülmesi ve kabahat ve yaptırımların bünyesine uygun düşmesi halinde kabahatler hukukunda geçerli olacağı kabul edilmektedir. Çalışmada, Vergi Usul Kanunu ve Kabahatler Kanunu'ndaki ayrıksı düzenlemeler de dikkate alınarak“Kanunilik ilkesi”,“belirlilik ilkesi”,“kıyas yasağı”,“geriye yürüme yasağı”,“lehe kanun uygulaması”,“kusurluluk”,“suç ve cezaların bireyselliği”kavramları ile temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının sınırını belirleyen“ölçülülük ilkesi”nin vergi kabahatlerinde hangi kapsam ve koşullarda geçerli olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, aimed to identify legal regime of the tax misdemeanors, examines under which circumstances and to what extent basic principles and concepts of criminal liability are valid within law of tax misdemeanors. The sanctions under law of tax misdemeanors are, due to their legal scope, not the kind of enforcement measures as tax crimes or punishments. Nevertheless, it appears that criminal law, by its some principles and concepts, has further effects on administrative and tax misdemeanor sanctions. Constitutional Court rendered (Case No: E.2001/3, K. 2005/4, Date: 01.06.2005) that legal basis of tax misdemeanor is not the Article 73 which regulates tax, toll, fee and similar financial obligations , but it is the Article of 38 of the Constitution related to crimes and punishments. It is argued that basic principles and terms of criminal liability can be applied when they are prescribed by law and compatible with the structure of misdemeanors and sanctions, which is not employed as rigit and hard as in criminal law, In this study, considering the derogative regulations in the Tax Procedure Code and the Code on Misdemeanors, it is analysed tha to what extent and under which conditions various concepts such as“the principle of legality”,“the principle of legal certainty”,“prohibiton of analogy”,“prohibiton of retrospective application of law”,“the principle of lex mitior”,“culpability”,“individual responsibility of crimes and punishments”and the principle of proportionality which determines the limitiations on basic rights and freedoms can be applicable with regard to tax misdemeanors.