Tarihsel açıdan halkla ilişkilerde iletişimin stratejik dönüşümü
From historical perspective the strategic evolution of communication in public relations
  1. Tez No: 319932
  2. Yazar: TUĞÇE ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDEMİR OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İletişim teorileri çerçevesinde tarihsel olarak iletişim değişiminin stratejik dönüşümünü ele alan çalışmada Eski Yunan'da Platon, Aristoteles, Roma'da Cicero ve Quantilianus'un iletişim çalışmaları, Orta Çağ, Rönesans ve Aydınlanma Çağı ile 19. yüzyıldaki iletişim teorileri ve iletişimdeki stratejik dönüşüm ele alınmıştır. Tarihsel olarak kuruluşların yapmış oldukları iletişim çalışmaları, iletişimdeki yenilik ve farklılıkları ortaya koymak amacı ile incelenmiş ve bu çerçevede Türkiye'deki kuruluşların pazarlama iletişiminden sosyal medyadaki uygulamalara kadar geniş bir alanda gerçekleştirdikleri çalışmalar, halkla ilişkiler perspektifi içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Focusing on the strategic evolution of the historical changes in communications within the framework of communication theories, this study discusses the communication studies of Plato and Aristotle of Ancient Greece and Cicero and Quantilianus of Rome, as well as the communications theories and the strategic evolution in communications from the Middle Ages, Renaissance, Enlightenment and the nineteenth century. Historically, the communication studies conducted by institutions have been analyzed in order to show the innovations and variations in communications, and to this end, a wide array of studies carried out by institutions in Turkey from marketing communications to social media applications have been studied from a public relations perspective.