Kent pazarlaması: Beypazarı örnek olayı
City marketing: Case study of Beypazarı
  1. Tez No: 336498
  2. Yazar: HAYRET SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kent pazarlaması stratejisinin; kentlerin ekonomik, sosyal, kültürel ve yapısal açıdan gelişimleri üzerinde olumlu etkileri olduğu temel varsayımına dayanan bu çalışma, Ankara?nın Beypazarı ilçesinde yerel yönetim tarafından 2001 yılında başlatılan ve bir kent pazarlama uygulaması olarak nitelendirebilecek ?Beypazarı Yeniden? projesinin, ilçenin ekonomik ve sosyo-kültürel anlamda bir dönüşüm yaşamasında oynadığı rolü ortaya koymaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kent pazarlaması ve kent pazarlamasının iletişim yaklaşımı olan bütünleşik pazarlama iletişimi kavramları tarihsel süreçleri, gelişimleri, kapsamları ve boyutları ile birlikte ortaya koyulmuştur. Üç farklı ülkede bulunan başarılı kent pazarlaması uygulamalarıyla dikkat çeken Amsterdam, Chicago ve Helsinki kentlerindeki kent pazarlama süreci planlama aktörleri odaklı incelenmiştir. Ülkemizdeki kent planlamaları uygulamalarında kent pazarlamasının yeri ve öneminin anlaşılabilmesi amacıyla da Ankara, Antalya İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri?nin 2007-2010, 2010-2014, 2010-2017 Stratejik Planları incelenmiştir. İkinci bölümde ise örnek olay olarak Beypazarı?nda 2001-2008 yılları arasında uygulanan kent planlaması stratejisinin planlama aktörleri, pazarlama faktörleri ve pazarlama yöntemleri incelenmiş ve sonuçlarına değinilmiştir. Kent pazarlaması uygulamasının; kentin ekonomik, sosyal, kültürel ve yapısal alanlarda gelişimine katkı sağladığı görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma ile Beypazarı örneğinden yola çıkılarak, kent pazarlamasının bir kentsel politika olarak ele alınmasının ve kentlerin gelişimi için uygulamaya konulmasının gerekliliği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is based on a basic assumption that city marketing strategy has positive effect on economic, social, cultural and structural development of cities, aims to show that a project call ?Beypazarı Yeniden?, launched by the local authority in 2001 in Beypazarı, one of the towns in Ankara, and which can be described as a city marketing practice, was the main factor for economic and socio-cultural transformation of the town. In accordance with this purpose city marketing and integrated marketing communication which is city marketing?s communication strategy, concepts has been revealed with their historical process, developments, contents and dimensions in the first part of the study. City marketing processes in Amsterdam, Chicago and Helsinki, which located in three different country and pointed out with their successful city marketing practices, has been examined with focusing on planning actors. 2007-2010, 2010-2014 ve 2010-2017 strategic planning of Ankara, Antalya İzmir ve İstanbul?s metropolitan municipalities are also examined in order to understand the place and importance of city marketing within city planning practices in the country. Planning actors, marketing factors and marketing methods of city planning strategy implemented in between 2001-2008 in Beypazarı has been examined as case study in the second part with mentioning their results. It has been observed that city marketing practice has contributed economic, social, cultural and structural development of the city. In conclusion, in this study on the bases of Beypazarı case, it is attempted to emphasize the necessity of considering the city marketing as an urban policy and putting it into practice for development of cities.