Rus romanslarının Türkiye'deki şan öğrencilerinin teknik ve müzikal gelişimi üzerine etkilerinin analizi
Analysis about the influence of Russian romances on the musical and technical improvement of Turkish vocal students
- Tez No: 319960
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLEN EGE SERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Rus romanslarının Türkiye'deki şan öğrencilerinin teknik ve müzikal gelişimi üzerine olan olumlu/olumsuz etkilerini araştırmaktır.Yapılan çalışmanın ilk bölümünde romans kavramı ve bu kavrama dair tanımlamalara yer verilmiştir. Ayrıca romans kavramının Rusya'da ilk olarak ne zaman talep görmeye başladığı, opera ve romans kavramları arasındaki ilişki, romans formunda eserler veren belli başlı Rus bestecileri ve eserleri üzerine açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir.İkinci bölümde ise Rus romanslarının Türkiye'deki şan öğrencilerinin teknik ve müzikal gelişimleri üzerine etkileri İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir'de bulunan konservatuvarlarda şan eğitmenliği yapmakta/yapmış olan görüşmecilerle gerçekleştirilen mülakatlardan çıkan sonuçların ışığında ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this dissertation research to the positive/negative influences of Russian Romances on the musical and technical improvement of Turkish vocal students.In the first part of the research given place to the term of Romance and definitions related to this term. Additionaly given to place of relationship between the terms of Romance and Opera, when the Romance term first time see demand in Russia, major Russian composers who gave pieces in the form of Romance and explanatory information about their Romances.In the second part, in the light of the results of interviews made with interviewers who teach/taught singing in the conservatorys of Istanbul, Ankara, Izmir and Eskisehir to reveal of influences of Russian Romances on the musical and technical development of Turkish vocal students.