Kaynak temelli yaklaşım ile üretici firmaların pazarlama becerilerinin ihracat performansları üzerine etkilerinin incelenmesi
Affects of marketing capabilities on export performance using resource based view: assessment on manufacturing companies
- Tez No: 319966
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSMAİL YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda giderek ağırlaşan rekabet koşulları üretici firmaları rakiplerine karşı avantaj yaratabilmek adına yeni arayışlara itmiş, ürün odaklı olan satış stratejilerini pazar odaklı olarak yapılandırmaya yönlendirmiştir. Pazar odaklı strateji kurmaya yönelen üreticilerin ihracat performanslarını artırıcı faaliyetleri belirleyip kaynaklarını bu yönde kullanmaları ise daha büyük önem kazanmıştır.Bu çalışmada üretici firmalara üzerinde kaynak temelli bir bakış açısı ile firmalara rekabet avantajı sağlayan önemli kaynaklar ve pazarlama becerileri tanımlanmış, bu paralelde çeşitli sektörlerdeki 14 üretici firma ile kritik vaka metodu kullanılarak ihracat pazarlarında yapmış oldukları çalışmalar derinlemesine incelenerek ihracat performansları üzerine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the last years, under increasing intensive competitive conditions, manufacturing firms has been seeking ways to create advantages against their competitors that lead them to change their product oriented strategy to build market oriented strategy. Thus it is important for those firms, built their strategies as market oriented, to define their activities and use their resources to increase their export performance. In this study, using resource based view, important resources and marketing capabilities of manufacturing companies that play key roles in their export performance were examined. Then after, to understand in depth, affects of those defined resources and marketing capabilities on manufacturing firms export performance, export activities of 14 Turkish manufacturing firms in different sectors were investigated by critical incident method .