İlköğretim II. kademe ders dışı futbol çalışmasında uygulanan spor eğitimi modelinin öğrencilerin bilişsel, psikomotor ve oyun performansı erişi düzeylerine etkisi
The influence of sport education model on middle school students during extracurricular football studies on cognitive- psychomotor and game performance levels
- Tez No: 319967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ÇOKNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çankırı İlinde bulunan bir ilköğretim kurumunun 2. kademe öğrencileri üzerinde yürütülen ve 16 hafta süren bu çalışmanın amacı, spor eğitimi modeli (SEM) doğrultusunda işlenen ders dışı futbol eğitim (egzersiz) çalışmalarının öğrencilerdeki bilişsel, psikomotor ve oyun performansı alanlardaki gelişimine etkililiğini incelemektir. Araştırmada deneysel modellerden deney kontrol gruplu ön test ? son test modeli kullanılmıştır. Bu amaçla, Çankırı İlinde bulunan bir ilköğretim okulu 2. Kademede öğrenim gören öğrenciler, yansız atama yöntemi ile Spor Eğitimi Modelinin kullanılacağı deney grubu ve Geleneksel Öğretim Yaklaşımının (GÖY) kullanılacağı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubuna SEM ile hazırlanan çalışma programı uygulanırken, kontrol grubuna GÖY ile hazırlanan çalışma programı uygulanmıştır. Deney grubu 24, kontrol grubu 24 olmak üzere toplam 48 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma başında ve sonunda deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin bilişsel alandaki öğrenmelerini ölçmek için uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından hazırlanmış futbola ait başarı testi, psikomotor becerilerini ölçmek için Mor-Christian Futbol Genel Yetenek Testi ve oyun performansı erişilerini belirlemek için Oyun Performansı Değerlendirme Ölçeği (OPDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 15,0 paketi kullanılarak aritmetik ortalama, standart sapma, bağımlı ve bağımsız gruplar t-testi, Kolmogorov-Smirnov ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, spor eğitimi modeli ile hazırlanan çalışma programı uygulanan deney grubu ve geleneksel öğretim yaklaşımı ile hazırlanan kontrol grubunun, bilişsel alan erişi düzeyleri karşılaştırıldığında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Deney ve kontrol grubunun psikomotor alanı oluşturan top sürme becerisi dışındaki şut ve pas becerisi erişi düzeyleri arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the influence of Sport Education Model (SEM) on cognitive, psychomotor and game performance levels of students during 16 week extrarurricular football education (pratice). Second grade students from Çankırı province participated in this study. In this study, experimental model with pre-test post-test model was used. Randomly selected students were organized as control group and experiment group (24 students at each group). SEM was applied to experiment group and Traditional Teaching Approach (TTA) was applied to control group. Both experiment and control group consist of 24 male students with a total of 48. To measure cognitive learning level of students success test was used which prepared by researcher, in order to measure psychomotor learning level Mor-Christian Football General Test and to measure game performance Game Performance Assessment Scale (GPAS) were used. In order to analyze data, SPSS 15.0 package was used. Arithmetic mean, standard deviation, t-test with dependent and independent groups, Kolmogorov Smirnov and Wilcoxon Signed Ranks tests were used. As a result of this study, there was no significant difference between control and experiment group on the basis of sport education model in cognitive learning levels (p>0.05).