İngilizce sözcük öğretiminde tipografinin etkisi
The effect of typography on teaching English vocabulary
  1. Tez No: 319975
  2. Yazar: NEZAHAT DİLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERKAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, tipografinin İngilizce sözcük öğretimi üzerine etkisinin incelenmesidir.Çalışmanın desenini deneysel araştırma yöntemlerinden Ön test-Son test Kontrol Gruplu Seçkisiz Desen oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 67 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrenciler deney grubu (n = 33) ve kontrol grubu (n = 34) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da uygulama öncesinde, uygulamada kullanılacak olan sözcüklerin bilinirliliğini ortaya koymak ve uygulamada kullanılacak olan 18 sözcüğü belirlemek amacıyla ön test uygulanmıştır. Deney grubuna uzmanlarca görünüş geçerliği ve güvenirliği onaylanmış, araştırmacı tarafından tipografik olarak hazırlanmış sözcük materyalleri ile öğretim yapılmıştır. Kontrol grubuna ise hiçbir müdahalede bulunulmamış, hali hazırda kullanılan öğretim yöntemi ile sözcük öğretimi yapılmıştır. Uygulama sonrasında ise her iki gruba da son test uygulanmıştır. Araştırma sonunda sözcük bilgisi (sormaca) testi aracılığı ile veriler toplanmış ve ulaşılan veriler üzerinde istatistiksel analizler yapılmıştır.Araştırmanın sonucunda yapılan karşılaştırmada; İngilizce verilen kelimelerin Türkçe karşılığını yazma ile Türkçe verilen kelimelerin İngilizce karşılığını yazma için yapılan puanlamada, deney grubundaki öğrencilerin, kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı bir puan farkı elde ettiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak ilköğretim 4. sınıflarda tipografi ile yapılan yabancı dilde sözcük öğretiminin diğer klasik öğretim yöntemlerine göre daha etkili olduğu, tipografi ile yapılan öğretim sonucu, verilmek istenilen bilgilerin çocuklar tarafından daha iyi öğrenildiği ve hafızalarına daha kolay kaydetmelerine yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca uygulamada kullanılan iki farklı tasarım arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Araştırmanın sonuçlarına bağlı olarak gelecekte yapılacak araştırmalara ilişkin önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation reports the findings of a study which aimed to investigate the effect of using typography on the teaching of English vocabulary. An experimental research method was used to this aim. The sample of the study consisted of 67 fourth-year primary-school students. These students were divided into an experimental group (n=33) and a control group (n=34). Prior to the application, a pre-test was applied to both groups to determine the familiarity of the vocabulary items and to select the 18 items which would be used. The face validity and reliability of the vocabulary teaching materials, which were typographically prepared by the researcher, were approved by field experts before being used with the experimental group. The control group were taught the same vocabulary items by the same teacher using materials which were not typographically prepared. After three weeks of teaching, the post-test was applied to both groups. The data gathered from the pre- and post-tests were subjected to statistical analysis.The results of the research show that the scores of the students of the experimental groups were statistically significantly higher than the students of the control group. This would suggest that the students in the current sample learned the given vocabulary items more successfully when the proposed typographical foreign language vocabulary teaching materials were used. Also the study shows that there was no significant difference between the two design methods used in the practice. Suggestions have been also given for the future research depending on the results of the research.