Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Meslek Yüksekokulu'nda uygulanmakta olan saksafon programının değerlendirilmesi
The evaluation of the saxophone program in command of the Armed Forces Vocational Schools High School Band
  1. Tez No: 319992
  2. Yazar: SERKAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ALPAGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Meslek Yüksek Okulunda uygulanmakta olan saksafon programının yeterliliği, program öğeleri açısından incelenirken öğrencilerin başarı durumları ile araştırmada belirlenen değişkenler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığının da belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemini, Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Meslek Yüksek Okulunda öğrenim gören birinci ve ikinci sınıf saksafon öğrencileri oluşturmaktadır. Gerekli verileri toplayabilmek için, öğrencilere bir anket ve kişisel bilgi formu uygulanmış, öğrencilerin transkriptlerinden yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Pearson Korelasyon, Frekans, yüzde T ? Testi gibi istatistiksel analizler uygulanmıştır.Araştırmada; Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Meslek Yüksek Okulunda uygulanmakta olan saksafon programının yeterliliği, program öğeleri açısından değerlendirilmiş, ayrıca öğrencilerin bireysel çalgı başarı durumları ile alan dersleri başarı durumları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı belirlenmiştir.Sonuç olarak, Meslek Yüksek Okulunda uygulanmakta olan öğretim programında, ünitelerin hedefleri, içeriği, öğretim teknolojileri ve materyal geliştirme ile ölçme ve değerlendirme boyutunun tekrar değerlendirilmesi gerekliliği tespit edilmiş, ayrıca MYO 1'inci sınıf öğrencileri için bireysel çalgıda başarıyı artıran derslerin Toplu Müzik ve Armoni, MYO 2'nci sınıf öğrencileri için ise bireysel çalgıda başarıyı arttıran dersin Armoni olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effciency of the saxophone program implemented at the Command of the Armed Forces Vocational Schools High School Band from program elements points of view and to investigate whether ther are significant differences between the success levels of the students and the determined variables of the research or not.The study sample that the students of Armed Forces Command Band Schools Vocational High School saxophone first and second class consisted of students studying in. In order to collect the necessary datas, consisting of closed and open-ended questions that students applied to personal information from and benefited from students of transcripts. Pearson Correlation, Frequency, percentage T - test was applied for statistical analysis, such as.In this research ; determined that at the Command of The Armed Forces Vocational Schools High School Band being implemented the adequacy of the saxophone program, program elements and achievement levels of students between study of variables determining whether a significant difference and several recommendations are presented.Outcome of the research units are being applied to vocational schools objectives, content, instructional technology and material development of the program re- evaluation of the dimension with the need for measurement and evaluation have been identified, also increase the success of individual courses for senior students to Vocational 1st Batch of Music and Harmony and Vocational School for 2nd year students of the course is to expand the success of individual instrument were Harmony.