İlköğretim okul müdürlerinin demokratik tutum ve davranışlarının öğretmen motivasyonu ve öğrenci başarısına etkisi
The effect of primary school principals? democratic attitudes and behaviors on teacher motivation and student performance
- Tez No: 320026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin temel amacı, ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin kullandıkları demokratik tutum ve davranışların öğretmen motivasyonunu ve öğrenci başarısına etkisinin belirlenen değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma evrenini, Gaziantep il merkezindeki resmi devlet okullarında görevli ilköğretim öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Gaziantep il merkezindeki 26 ilköğretim okulunda görev yapan 534 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kullanılan veriler, öğretmen motivasyonu ve demokratik tutum ve davranışların unsurlarını kapsayacak şekilde geliştirilen 34 ve 33 maddelik iki ölçekle toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, korelasyon ve path analizi teknikleri kullanılarak test edilmiştir.Yapılan analizler sonucunda, eğitim kurumlarının yöneticileri olan okul müdürlerinin demokratik tutum ve davranışları öğretmen motivasyonunu çok büyük ölçüde etkilemektedir. Motivasyonun alt boyutları olan: Görev yapılan okula bakış açısı, örgütsel ortam ve yönetim değerlendirme gibi unsurların öğretmene yönlendirilen demokratik tutum ve davranışlarla yakından ilgili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis, used by primary school principals to the success of democratic attitudes and behaviors of teachers and students' motivation to investigate the effect of the variables. The research population of the study is comprized of primary school teachers working at state schools in provincial center of Gaziantep. The research sample is comprized of 534 teachers working at 26 primary schools in Gaziantep. The data used in research, teacher motivation and democratic attitudes 34 and 33 items were developed to cover aspects of behavior were collected from the two scales. Collected data were analyzed through correlation and path analysis techniques.Analyses showed that primary school principals? democratic attitudes and behaviors affect teacher motivation and student performance significantly. It was clearly observed that sub-elements of motivation such as teachers? perception of the school where they work, organizational environment and management evaluation are closely related to democratic attitudes and behaviors towards teachers.