Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Bektaşiler
Bektashis in Evliya Celebi's Seyahatname
  1. Tez No: 871555
  2. Yazar: CEM HAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH GÜLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Çalışmamızda; Evliya Çelebi'nin XVII. yüzyılın yaklaşık 50 senelik bir kısmını çok geniş bir alanda gözlemleyip kayda geçirmesi suretiyle oluşturduğu Seyahatname adlı eserinde, Bektaşiliğin seyri ele alınmıştır. Bu dönemdeki Osmanlı Devleti-Bektaşi tarikatı ilişkileri irdelenerek bu ilişkilerin Evliya Çelebi'nin söylemlerine ne şekilde etki ettiği ortaya konmuştur. Bektaşilikle ilgili yazılı kaynakların oldukça az olduğu bir dönemde Evliya Çelebi Seyahatnamesi sayesinde 194 adet Bektaşi tekke, türbe ve ziyaretgâhın varlığı gün yüzüne çıkarılmış ayrıca Bektaşi dervişlerinin günlük yaşamından dini görüşlerine, geçim kaynaklarından görünüşlerine kadar birçok alanda detaylar paylaşılmıştır. Bunun dışında Hacı Bektaş-ı Veli başta olmak üzere Sarı Saltık Sultan, Karaca Ahmed Sultan, Akyazılı Sultan, Pir Dede Sultan, Abdal Musa gibi Bektaşiliğin diğer önemli şahsiyetlerinin Seyahatname'de yer alan hayatlarına ve yine birçok Bektaşi şeyhinin menkıbesine yer verilmiş aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin yaptığı fetihlerde Bektaşilerin ne şekilde rol aldığı yine Seyahatname'deki menkıbelerle ortaya konmuştur. Bununla birlikte sözü edilen 194 adet tekke, türbe ve ziyaretgâhın günü-müze kadar geçirdiği süreçler ve günümüzdeki durumları gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study; The work of Seyahatname which Evliya Celebi composed by observing and recording a period of approximately 50 years of the 17th century in a within wide scope was examined. The relations between the Ottoman Empire and the Bektashi sect in this period were revealed and it was presented how these relations affected Evliya Çelebi's discourses. In a period which written sources about Bektashism were quite scarce but thanks to Evliya Çelebi's Travelogue, the existence of 194 Bektashi lodges, tombs and place of pilgrimage was brought to light, and details were shared in many areas, from the daily life of Bektashi dervishes to their religious views, from their sour-ces of income to their appearance. Apart from this, the lives of other important figures of Bektashism, such as Haci Bektas-ı Veli, Sarı Saltık Sultan, Karaca Ahmed Sultan, Akyazılı Sultan, Pir Dede Sultan, Abdal Musa, and the legends of many Bektashi sheikhs were included and also the role of the Bektashis in the conquests of Ottoman State was presented by the anectodes in the Seyahatname. In addition, the processes that 194 lodges, tombs and shrines have gone through until today and their current situ-ation were brought to light in this study.