Avrupa Parasal Birliği'nin makroekonomik performans üzerine etkisi: Ekonometrik bir analiz
The effects of European Monetary Union on macroeconomic performance: An econometric analysis
- Tez No: 320070
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Avrupa Parasal Birliği'nin etkileri gerek akademik yazında gerekse kamu oyunda tartışılan bir konudur. Bu konunun ampirik düzeyde araştırılması ile elde edilecek bulgular, birlik üyelerinin iktisadi durumuna ışık tutmaktadır. Diğer taraftan birlik dışı ülkelerin iktisat politikalarını şekillendirmesi açısından önem arz etmektedir.Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, 1988-2009 döneminde 24 OECD ülkesi için parasal birliğin, makro ekonomik performans üzerine etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın hipotezi: ?Avrupa parasal birliği, birlik ülkelerinin ticaret hacmi üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.? şekilde kurulmuştur. Ancak tezin temel vurgusu makroekonomik performans üzerinedir. Makroekonomik performans açısından bakıldığında ticaret doğurucu bir etki, parasal birliğin makroekonomik performansı pozitif şekilde etkilediğini göstermemektedir. Diğer bir ifade ile parasal birlik başta ticaret olmak üzere farklı kanallarla ekonomi üzerinde etkilere sahiptir. Bu bağlamda ele alınan ikinci hipotez: ?Avrupa parasal birliği hasıla üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.? şeklinde kurulmuştur.Bu hipotezlerin test edilmesi, parasal birliğin makroekonomik etkilerine ışık tutarken, Türkiye gibi Avrupa Birliği ile yakın ticari ilişkiler içerisinde bulunan aday ülkelere politika önerileri getirilebilecektir.Elde edilen bulgulara göre Avrupa Parasal Birliği'nin, dış ticaret üzerinde pozitif bir etkisi mevcuttur. Diğer taraftan hasıla üzerindeki etkisi ya mevcut değildir ya da ağırlıklı olarak negatiftir. Mali birlik olmaksızın kurulan parasal birlik, her ne kadar ticaret üzerinde pozitif bir katkıya sahip olsa dahi politika yapıcıların uygulamalarını sınırlandırarak makroekonomik performans üzerinde negatif bir etkiye sahip olmaktadır. Böylece mali politika ile desteklenmemiş para politikası uygulamaları makroekonomik performans üzerinde negatif bir etkiye sahip olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of European Monetary Union is a subject which have been discussed both in academic literature and public. The search of this subject in empirical level point outs economic situation of union countries. On the other hand, it is important in shaping the economic policies of non-union countries.From this point, the aim of this study is to highlight the effect of monetary union on macroeconomic performance for 24 OECD countries in 1988-2009 period. The hypothesis of this study has been established as: ?European Monetary Union has a positive effect on trade volume of union countries?. However, the focus of the thesis is an macroeconomic performance. In terms of macroeconomic performance, the trade creation effect does not point out that monetary union has a positive effect on macroeconomic performance. In other words, monetary union has effects on economy in different channels. In this context second hypothesis has been established as: ?European Monetary Union has a positive effect on output?.Testing these hypothesizes will put forward the effects of monetary union on macroeconomic performance at the same time policy recommendations can be borough to the candidate countries which have close trade relations with EU, like Turkey.According to findings, European Monetary Union has a positive effect on foreign trade. On the other hand, monetary union does not have any effect on output mainly or has an negative effect. Although a monetary union without fiscal union has a positive contribution on trade volume it has a negative effect on macroeconomic performance by limiting applications of policy makers. Thus monetary applications which are not supported with fiscal policy has a negative effect on macroeconomic performance.