Yeni Türk edebiyatında manzum edebi eleştiri metinleri üzerine bir inceleme
A research on poetical literary criticism texts in new Turkish literature
  1. Tez No: 320069
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Şairler binlerce yıl boyunca duygularını ve meselelerini aktarmak amacıyla şiirler yazmışlardır. Yeni Türk edebiyatı'nın başlangıç tarihi olarak görülen 1860'tan bu yana nesir dili, edebiyatımızda daha yoğun ve etkin olarak işlev görmeye başlamıştır. Buna rağmen şiir edebiyatımızdaki önemini korumuştur. Sanatçıların edebi eleştirileri ise genel olarak nesir dilinde kaleme alınmıştır. Bunun yanı sıra edebi eleştiri şairler tarafından manzum metinlerde de varlığını sürdürmüştür.Çalışmamız, manzum metinlerde kalmış olan bu edebi eleştirileri ortak bir potada toplayarak bu eleştiriler üzerinde tespitlerde bulunmak üzerine yapılmıştır. Çalışmamız dâhilinde yeni Türk edebiyatının başlangıcı olarak kabul edilen 1860'tan günümüze kadar yapılan tarama sonucu elde edilen edebi eleştiri şiirleri üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poets writes poems throughout the years with the purpose of relaying emotions and matters. Since year 1960 that claims starting date of New Turkish Literature, prose has functioned more densely and effectively. Afterall poem preserve its importance in our literature. But writer?s literary criticisms have written in prose. On the other hand literary criticism have continued one?s existence in poems which have written by poets.Our research done above to finding literary criticism texts which have remained in poems and making an observation on this critics. İnclusive of our research we make an observation on poems in literary criticism which have obtained in surveying between the period of 1860 to today.