Okuma güçlüğü olan ve olmayan ilköğretim öğrencilerinin okuma akıcılıkları
Reading fluency of elementary students? with and without reading disability
- Tez No: 320118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BAYDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Türkçe konuşan okuma güçlüğü olan ve olmayan üçüncü sınıf öğrencilerinin okuma hızlarını, doğruluklarını, hata sıklıklarını ve okumalarının prozodik özelliklerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan ilköğretim okullarının üçüncü sınıfına devam eden 26 okuma güçlüğü olan ve 26 okuma güçlüğü olmayan öğrenci katılmıştır. Grupların okuma hızları, doğrulukları, hata sıklıkları ve okumalarının prozodik özellikleri arasındaki farklılıkları belirlemek için Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Bulgular okuma güçlüğü olmayan öğrencilerin akıcı okumanın bütün boyutlarında daha başarılı olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that to compare reading rate, reading accuracy, reading error frequencies and characteristics of reading prosody of third grade elementary Turkish-speaking students with and without reading disability. Twenty six students with reading disabilities and 26 students without reading disabilities who attended third grade classes of primary schools in the city of Ankara participated in this study. Mann Whitney U Test was used to assess group differencies across reading rate, reading accuracy, reading errors and reading prosody. The findings showed that students without difficulties performed significantly better than students with difficulties on all fluency measures.