Yalova Belediyesi'nin kadın hizmetleri: Karanfil Evleri örneği
Yalova Municipalty services for women: The case of Yalova Carnation House
- Tez No: 320130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'de son dönemde en çok gelişme gösteren alanların başında yerel yönetimlerin halka yönelik uyguladıkları politikalar gelmektedir. Bu politikaların ana gayesi, yerel halkın sosyo-ekonomik düzeyini geliştirmek, eğitim seviyelerini artırmak, hayata uyarlayabilecekleri pratik bilgileri sunmaktır. Büyükşehirlerde başlayan bu akım sonraları nispeten küçük şehirlere de yansımıştır. Bunlardan birisi de Yalova'dır.2002 yılında Yalova için çok önemli kurumlardan birisi olan Karanfil Evleri açılmıştır. Bu kurumların başlıca hedefi, kadınları belli bir eğitim sürecinden geçirerek, hayattaki konumlarını iyileştirmek ve güçlendirmektir. Yalovalı binlerce kadın bu kapsamda açılan kurslara devam etmişlerdir. Bu çalışmada, Sunulan kursların Karanfil Evleri'ne gelen kadınların yaşam kalitesine etki düzeyi sosyolojik, psikolojik ve ekonomik yönleriyle ele alınmıştır.Çalışma anket, mülakat ve gözlem teknikleriyle şekillendirilmiştir. Araştırma sonuçları bu kursların kadınlar açısından olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bu etkilerden en önemlileri kadınların sosyal bir çevre kazanmaları, psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmeleri, yetenekleri doğrultusunda üretici konuma geçmeleridir. Tezde bu konularla ilgili analizler yapılarak, bu tür kursların kadınların hayat kalitelerini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public policies of local governments are one of the most developing areas recently in Turkey. A main goal of these policies is to improve local populations? the socio-economic and education levels and to provide practical information that they can adapt to their life. This trend has started in the big cities later on is reflected in relatively small cities. One of them is Yalova.In 2002, Carnation Houses which are one of the most important institutions for Yalova were opened. The main goal of these institutions is to improve and strengthen women?s position in life by passing them a certain educational process. Thousands of women in Yalova have pursued the courses presented in this context. In this study, the impact levels of courses offered by Carnation Houses on women?s quality of life are discussed sociological, psychological and economic aspects.Study is shaped by questionnaires, interviews and observation technics. Research results have shown that courses have positive effects for women. The most important of these effects are to acquire a social environment of women, to make them feel good psychologically, to become a person who can produce in accordance with her capabilities. In this thesis, it has been shown that such courses increase the women?s quality of life by doing analyzes on these issues.