Yeni sağ politikalar ekseninde Türk kamu yönetiminde yeniden yapılanma arayışları ve bu yeni yapının beklentilere cevap verebilme düzeyi
Quest of restucutring on turkish public administration in the axis of new right policies and responding level of this new structure
  1. Tez No: 320142
  2. Yazar: DİLEK KÜP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Günümüzde tüm dünyada neredeyse her alanda çok yönlü bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Tarihsel sürece bakıldığında, tarım toplumundan sanayi toplumuna, sanayi toplumundan bilgi toplumuna, ithal ikameci ekonominin mimarları sayılan ulus devletler dünyasından küreselleşmiş dünyaya doğru geçiş yaşanmaktadır.Dünyadaki değişim, 1980 sonrasında ülkemizde ithal ikameci ve içe dönük bir kalkınma stratejisinden ihracata dayalı dışa dönük bir stratejiye geçilmesini sağlamıştır. Bu durum piyasa ekonomisini geliştirmeye dönük politikaları gündeme getirirken, aynı zamanda bu politikalar kamu yönetimi alanında da değişimi uyaran önemli bir faktör olmuştur. Bu çerçevede her alanda olduğu gibi yönetim anlayışında da değişime gerek duyulmuştur. Bilim ve teknoloji alanındaki yenilikler karşısında kamu yönetimi yetersiz kalmıştır ve bu anlamda gerek yetersizliği giderebilmek, gerekse de vatandaşların beklentilerine cevap verebilmek adına yeniden yapılanma kapsamında değişimler başlamıştır.Yeniden yapılanma kavramı yeni ortaya çıkmış bir kavram olmamakla birlikte özellikle 1980'li yıllardan itibaren yeni sağ politikalar çerçevesinde tekrar gündeme gelmiş, 1990'larda önemi daha da artmış ve 2000'li yıllara gelindiğinde ertelenmemesi gereken bir ihtiyaç olarak gündeme oturmuştur. İlgili tez de, yeni sağ politikalar çerçevesinde kamu yönetiminde yeniden yapılanma konusu açıklanarak bu yapının vatandaşın beklentilere ne kadar katkıda bulunduğu sorusunun cevabı da yeni sağ yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, it is being experienced a versatile change and transformation in almost every fields in all over the world. Looking at the historical process, from agricultural society to industrial society, from industrial society to information society, there is a transition from the world of nation states which are considered as the architects of import substitution economy, towards a globalized world.Alteration in the world, provide making a transition from an import substitution and inward-looking development strategy to export oriented, outward strategy. This status not only brings policies towards developments for market economy to agenda, but also these policies become an important factor stimulating changes in the field of public administration. In this context, as in all areas, change is needed in the approach of administration as well. Public Administration has been insufficient against innovations in the field of science and technology and in this sense; changes within the scope of restructuring began on behalf of responding to the expectations of citizens as well as resolving the insufficiency.Although the concept of restructuring was not a concept that newly emerged, it came up again within the framework of the new right policies especially at the beginning of 1980s. Its importance increased more in 1990s, and by the year 2000s it sat on the agenda as a need which must not be delayed. In anent of the thesis, the topic about restructuring of the public administration will be explained within the framework of the new right policies; and the answer of the question ?How much does this structure contribute to the expectations of citizens?? will also be evaluated within the framework of restructuring missions of the new right.