Yeni sağ politikalar çerçevesinde Türkiye basınındaki eğitim haberciliğine yönelik içeriklerin değerlendirilmesi
Evaluation of the contents intended for education journalism on Turkey press within the framework of new right-wing politics
  1. Tez No: 506337
  2. Yazar: MEHMET ANIL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın konusunu, yeni sağ politikalar çerçevesinde Türkiye basınını temsilen örnek olarak seçilmiş Cumhuriyet, Evrensel, Hürriyet, Milat, Milliyet ve Ortadoğu gazetelerinin eğitim olgusu ve eğitim haberciliği hakkındaki yaklaşımlarının karşılaştırmalı olarak çözümlenmesi oluşturmaktadır. Sözü edilen gazetelerin eğitim alanına ilişkin yaklaşımları irdelenirken, özellikle 1980 sonrası yeni sağ politikaların eğitim ve medya alanındaki etkileri göz önünde bulundurulmuştur. Bununla birlikte, çözümleme 1 Ocak-31 Aralık 2016 tarihleri arasında örnek olarak seçilmiş gazetelerde yayımlanan eğitime yönelik içerikler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin 1980'li yıllarla birlikte ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda geçirdiği dönüşümler ekseninde eğitim ve habercilik kavramları değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, eğitim alanında ortaya çıkan değişimlerin ekonomi politik ve toplumsal arkaplanının irdelenmesi, eğitim haberlerinin içerik özelliklerinin değerlendirilmesi ve örnek olarak seçilmiş gazeteler özelinde Türkiye basınının eğitim haberciliğine yaklaşımının ortaya konulması çalışmanın genel çerçevesini oluşturmuştur. Dolayısıyla, Türkiye basınını temsilen seçilen gazetelerin eğitim haberciliğine ilişkin yaklaşımının karşılaştırmalı olarak çözümlenmesi çalışmanın problemini oluşturmuştur. Çalışmada, nicel ve nitel çözümleme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın nicel çözümleme bölümünde, gazetelerin tüm sayfalarında eğitim alanında yayımlanan haber, köşe yazısı, yazı dizisi, reklam ve reklam haberlerin sayısal dağılımları ortaya konmuştur. Nitel çözümleme bölümünde ise, sözü edilen gazetelerde yayımlanmış eğitime ilişkin içeriklerin metinsel çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, ekonomik, siyasal ve kültürel değişkenler göz önünde bulundurulduğunda; incelenen gazetelerin eğitim olgusuna ve eğitim haberciliğine yaklaşımları, gazetelerin ideolojik referanslarına ve yayın politikalarına göre farlılık göstermiştir. Ayrıca, seçilen gazetelerin önemli bir bölümü tiraj ve kârı öncelediğinden, eğitim alanında benimsenen özelleştirme, ticarileşme ve metalaşma politikalarına benzer yayın anlayışını benimsemiştir. Bunun en önemli kanıtı da incelenen gazetelerin sayfalarında yoğun oranda yayımladığı reklam ve reklam haberlerdir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to comparatively analyse of the approaches about education phenomenon and education journalism of the Cumhuriyet, Evrensel, Hürriyet, Milat, Milliyet and Ortadoğu newspapers which were chosen as example representing Turkey press within the framework of new right-wing politics. When semtinizing the mentioned newspapers' approaches related education area, the effects of the new right-wing politics applied after 1980 over education and media was especially taken into consideration. In addition, the analysis was performed on contents related education which were published on the chosen newspapers as example, between the dates of 1 January-31 December, 2016. In the study, education and journalism concepts were evaluated in the context of economics, political, and societal transformation that Turkey experienced along with 1980's. In this context, semtinizing of economy politics and societal background of emerging changes in the education area, evaluating of content features of education news and exhibiting of approach of Turkey press towards education journalism in particular with chosen newspapers as example, was formed the general framework of the study. Consequently, the comparative analysis of approaches related education journalism of the newspapers which were chosen as representing Turkey press constituted the problem of the study. In the study, quantitative and qualitative analysis methods were used. In the quantitative analysis part, frequencies of news, opinion column, article series, advertisements and advertisement news was exhibited. In the qualitative part, textual analysis of education contents published in the mentioned newspapers was executed. As a result, when taking economical, political and cultural variables into consideration; the reviewed newspapers's approaches towards education phenomenon and education journalism showed discrepancy in terms of ideological references and publication policy of newspapers. Besides, a considerable part of the chosen newspapers adopt a publication understanding which is similar to privatization, commercialization and commodification policies which were adopted in education area due to the fact that they prioritise circulation and profit. The most important evidence of this situation is advertisements and advertisement news which were intensely published in the papers of analyzed newspapers.