Üniversite öğrencilerinin premenstrual sendrom düzeylerinin incelenmesi(Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi örneği)
Determining the female students? premenstrual syndrome level in Karamanoğlu Mehmetbey University. the
  1. Tez No: 320151
  2. Yazar: ÖZLEM DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim görenkız öğrencilerin premenstrual sendrom düzeylerini belirleyebilmek.Araştırmanın örneklemi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenimgören 70 spor yapan ve 152 spor yapmayan kız öğrenciden oluşmuştur.İlk olarak araştırmanın amacına yönelik literatür taraması sistematik olarakyapılmış daha sonra Halbreich ve arkadaşları (1982) tarafından geliştirilip, TürkçeyeDereboy ve arkadaşları (1994) tarafından çevrilmiş geçerlik ve güvenilirlik çalışmasıyapılmış, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) tesadüfi örneklem yoluyla KaramanoğluMehmetbey üniversitesinde öğrenim gören 222 kız öğrenciye uygulanmıştır.Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Verilerindeğerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS (statistical packagefor social sciences) paket programı kullanılmıştır.Sonuç olarak; premenstrual sendrom için spor etkili gibi görünmemekleberaber adet dönemi düzenli olan öğrencilerin daha az depresif duygulanıma, sinirlilikhaline ve anksiyeteye sahip oldukları, yaşa bağlı olarak anksiyete ve depresif duygulanımdüzeyinde azalma olduğu ve ilaç kullanan öğrencilerin kullanmayanlara göre daha az ağrıve depresif duygulanım yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine female students? premenstrual syndromelevel in Karamanoğlu Mehmetbey University.The samples of the study include 70 exercise-doing and 150 non-doing femalestudents in KMU.First, literature scan appropriate to the aim of the study has been donesystematically and later validity and reliability studies those were created by Halbreich et all(198?) and translated into Turkish by Derebey and et all (1994) have been done, PremenstrualSyndrome Scale (PSS) has been applied to 222 female students studying in KMU by randomsampling.In the analyzing of the data descriptive statistics have been used. In the evaluationof the data and in finding of the evaluated data SPSS (Statistical Package for Social Sciences)has been used and the reliability index of the scale (Cronbach Alpha) has been found as 0.97.As a result, while exercise does not seem to be effective on premenstrualsyndrome, it has been determined that students with regular menstrual period have lessdepressive feelings, aggressiveness and anxiety; there has been a decrease in the level ofanxiety and depressiveness depending on the age and students using medicine experience lesspain and depressiveness than non-users.