Stance in the discussion: A genre-based comparative study
Tezlerin tartışma bölümlerinde yazınsal duruş: Karşılaştırmalı bir tür analizi
  1. Tez No: 320164
  2. Yazar: NURAY ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak konuşan Türk yüksek lisans öğrencilerinin ve İngilizceyi anadil olarak konuşan yüksek lisans öğrencilerinin tezlerini tür analizi acısından ele almaktadır ve iki gruba ait tezlerin tartışma bölümlerini retoriksel ve yazınsal duruş açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca her iki gruptan üçer öğrenciyle de açık uçlu görüşme yapılmıştır. Analiz her gruptan alınan Uygulamalı Dilbilimi alanındaki 10 tez üzerinde Dudley-Evans'ın işlev taksonomisi ve Hyland'in yazınsal duruş motifleri taksonomisi baz alınarak yapılmıştır. Her iki grup arasında istatistiksel açıdan farkları ortaya koyabilmek için AntConc 3.2.4w bütünce analiz programı ve Log-Likelihood testi kullanılmıştır. Kelime sıklığı 37298 olan bu bütünce, kodlamanın güvenirliği için üç araştırmacı tarafından kodlanmıştır. Sonuçlar iki grup arasında etkili bir yazınsal duruş sergilemede istatistiksel açıdan anlamlı farklar olduğunu ortaya koymaktadır. İngilizceyi anadil olarak konuşan öğrencilerin genelleme yaparken daha ihtiyatlı bir tutum sergiledikleri ve aynı zamanda genellemelerini destekledikleri görülmüştür. Öte yandan, Türk yüksek lisans öğrencilerinin daha iddialı savlar ortaya koydukları, daha az ihtiyat belirteçleri kullandıkları ve genellikle sonuçtan direkt genel yargılara ulaştıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Görüşmelerin sonucunda İngilizceyi anadil olarak konuşan öğrencilerin yazınsal duruşlarının ve söylemsel argümanlarının gelişmesinde, aldıkları eğitimin, yürütmekte oldukları çalışmaların ve bireysel çabalarının etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Türk öğrencilerin akademik anlamda diğer gurup kadar aktif olmamalarının ve akademik üslup anlamında yeterli düzeyde eğitim almamış olmalarının, onların üslup ve argümanlarının şekilenmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is a genre analysis carried out on Turkish and native speaking English (NS) master?s students? theses. It aims to investigate the probable differences between these two groups in terms of rhetorical organization and stance taking in the discussion sections of master?s theses. The analysis is based on 10 master theses in Applied Linguistics from each group. Additionally, a semi-structured interview was conducted with six students with the aim of commenting on the results more clearly. The rhetorical patterns (moves) and stance markers (hedges, boosters, attitude markers, self-mentions) used in the realization of the moves were examined. The results indicate that NS students appeared more cautious in making claims. NS students support their claims with evidence and tone them with hedges. However, the reverse was apparent in the case of Turkish students, who tend to make bold claims with boosters which are not down-toned by hedging and they seem to favour quick generalizations and jumps from specific results to general claims. Additionally, both groups project differences in terms of move organization and frequency. Interviews revealed that the background, active involvement in academic field and individual efforts could have helped NS students to exhibit a distinguished stance and rhetorical organization in discussion parts of their theses. Not all Turkish students received required education in academic writing; yet, they tend to show reluctance towards actively engaging in the academic disciplines and compensating the gaps in their genre awareness.