Yabancı sermaye çekmede Türk diasporası'nın etkinliği
The role of Turkish diaspora to attract foreign capital
  1. Tez No: 320197
  2. Yazar: ATAKAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KALÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son dönemde yaşanılan ekonomik kriz, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzerebirçok ülkeyi kalkınmalarını sürdürmeleri için alternatif yabancı kaynaklar aramayaitmiştir. Birçok gelişmekte olan ülke ve Türkiye uzun yıllardır dışa açık büyüme modelinibenimsemiş ve bu modele uygun politikalar yürütmeye çalışmışlardır. Ancak son yaşananekonomik krizle birlikte gelişmiş ülkeler ve bu ülkelerin ekonomik casusu olarak işlevgören çok uluslu şirketler büyük yara almış ve gelişmekte olan ülkelerle ilgili yatırımlarınıtekrar gözden geçirmeye başlamışlardır. Yaşanılan bütün bu süreç gelişmekte olan ülkelerialternatif yabancı kaynaklar bulmaya yöneltmiştir.Bu çalışmanın amacı, Türk Diasporası'nın Türkiye açısından önemli bir alternatifyabancı kaynak olabileceğini göstermektir. Bunu gösterirken, sahip oldukları diasporalarıekonomik kalkınmalarında etkin bir şekilde kullanan Çin, Hindistan, Kore ve İsrail gibiülke örneklerinden yararlanılacaktır. Sahip oldukları diasporaları ne tür finansal araçlarlaülke kalkınmalarına dahil ettikleri ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The recent economic crisis has lead many, especially developing, countries tosearch alternative foreign resources for sustaining their developments. Many developingcountries and Turkey have adopted outward-oriented growth model and have also tried toimplement policies in parallel with this model. However, developed countries andmultinational corporations functioning as their spies have suffered dramatically from therecent crisis and began to review their investment decisions about developing countries.All this period has lead developing countries to find alternative foreign resources.The aim of this study is to show the fact that Turkish Diaspora could be analternative foreign resource for Turkey. Countries such as China, India, Korea and Israelwho use their Diasporas effectively for their economic developments will be exemplifiedto support this idea. The financial instrument types they use to integrate their diasporas intotheir country developments will also be handled in detail.