Gayrimenkul alım satımlarında vergi kayıp kaçağı ve bunun önlenmesinde bilgi teknolojilerinin rolü ?Konya örneği'
Tax loss and exile in purchase and sale of real estate and the role of ınformatıon technologıes to prevent this situation 'the case of Konya'
- Tez No: 320231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI MÜMİN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma gayrimenkul alım-satımında vergi kayıp - kaçağını ve bunun önlenmesinde bilgi teknolojilerinin rolünü araştırmak amacı ile hazırlanmıştır. Tezde verilen örnekler ve yararlanılan veriler Konya ili üzerinden alınmış ve bu bilgiler ışığında sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.Gayrimenkul sektöründeki vergi uygulamaları açıklanmaya çalışılmış, sektörde faaliyet gösteren kişilerin tabiiyetine göre (gerçek ya da tüzel kişi olmaları) vergilendirilmesi anlatılmıştır. Yap-satçılık, müteahhitlik, iş takipçiliği, komisyonculuk, özel yapı ortaklığı ve kooperatif adı altında faaliyet gösteren birimlerin çalışma şekilleri örnekleri ile anlatılmış ve buna bağlı olarak oluşturdukları vergi-kayıp kaçağı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ana konusu olan gayrimenkul alım-satımındaki vergi kayıp-kaçağının önlemesinin yolları, buna bağlı olarak gerek devlete gerek vatandaşa düşen görevler maddeler halinde sıralanmıştır.Çalışmada 2008 yılı, 2009 yılı ve 2010 yılının ilk altı ayında Konya ilinde, konut kredisi alarak gayrimenkul satın alanların ödedikleri tapu harçları ile gayrimenkullerin ekspertiz (minimum değeri) değerleri karşılaştırılmış ve bunun sonucunda Konya ilinde ortaya çıkan vergi kaybı ülke geneline teşmil edilerek bir tahminde bulunulmuştur. Yapılan tahminde bu süreç zarfında bulunan vergi kaybı Konya ili için yaklaşık yetmiş milyon türklirası, bu rakamın ülke geneline teşmil edilerek bulunan sonucu ise yaklaşık bir milyar beşyüz milyon tükrklirasıdır. Bulunan bu rakam, gelir ve kurumlar vergisi beyanlarının çok düşük olduğu ülkemizde, bu durumun sebepleri açısından önemli bir göstergedir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to investigate real estate purchase and sale of tax losses - leakage and in the prevention of the role of information tecnology. The examples given in the thesis and the utilized data has been taken out of the province of Konya, and in the light of this information tried to obtain the result.Tried to explain the real estate sector?s tax applications, Taxation of individuals (natural or legal person) operating in the industry are explained according to nationality. Units operating under the name Building and selling, contracting, business pursuits, brokerage, private building partnerships and cooperative, are explained with examples of working styles, and consequently created the tax-loss leakage has been carried out. The main subject of the study that the way to preventing the loss of real estate purchases? tax-evasion, accordingly citizens need to state the duties listed in both articles.In the study, title fees paid by buyers of real estate by taking mortgage loan, in the first six months of 2008, 2009 and 2010 in Konya, compared with real estate expertise (minimum value) and thus, a prediction has been made by applying tax loss in the province of throughout the country The estimate for during this process, the tax loss in the province of Konya is approximately seventy million Türkish lira, extended this figure throughout the country is approximately one billion five hundred million Türkish lira. The existent number is a key indicator in terms of reasons for this situation in our country where the income and corporate tax declarations is very low .