Küçük ve orta ölçekli işletmelerde kriz yönetimi ve bir örnek olay analizi
Crisis management in small and medium sized enterprises and one case study analysis
  1. Tez No: 320232
  2. Yazar: FATİH ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H.BAHADIR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde genel olarak kriz kavramı ve kriz ile ilgili faktörler ve bunlar üzerine bir çerçeve çizilecektir. Bu çerçevede kriz ile ilgili bütün süreçler anlatılmaya çalışılacak ve krizi meydana getirdiği yada getirebileceği olumlu yada olumsuz sonuçlar ele alınacaktır.İkinci bölüm KOBİ kavramı ve KOBİ'lerle ilgili kavramsal çerçeve çizildikten sonra bu bölümde KOBİ'lerin avantaj ve dezavantajlarından bahsedilerek ülke ve dünya üzerindeki yeri ve önemi ile ilgili konulardan bahsedilecektir.Üçüncü bölümde ise kriz yönetimi üzerinde durularak KOBİ'lerin kriz karşısında sergilemesi gereken kriz yöntemleri üzerinde durularak sürecin işleyişi anlatılacaktır.Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Bu bölümde örnek firma üzerinden KOBİ'lerin krizden etkilenmeleri ve krize karşı yaptıkları faaliyetleri açıklayarak çözüm önerilerinde bulunulacaktır.Sonuç kısmında ise tüm bu veriler ışığında KOBİ'ler ile ilgili olarak kriz dönemlerinde elde edilen bulgular değerlendirilecek ve örnek uygulama ile ilgili sonuçlar ortaya konacaktır
Özet (Çeviri)
In the first part of this project the crise as a content and related factors to cirisis will be disscussed and in addition a frame will be drawn according onto the discussion.In the second part; SME (Small and Medium Entirpireses) concept and conceptual framework concerned t oto SME?s will drawn. Additionally pros and cons of SMS?s and the importance of SME?s in the country and in the world will be mentionedIn the third part; crisis management and management strategies for SMS?s in the face of crisis will be emphasized. In addition the process of cirsis management will be explained.In the fourth and the last part of the project, an area study will be placed. The effects of Crisis on SME?s and the activities against crises were explained onto a sample firm..As a conclusion, in the light of all data above, findings about the SME?s during the depression period will be evaluated and the consequences will be mentioned about the sample exercise.