Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ve Türk Hukuku'ndaki yansıması
Right to liberty and security in the Eurepean Convention on Human Rights and the situatıon in the Turkish Law
  1. Tez No: 320230
  2. Yazar: ONUR YERDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı; insanın temel haklarından olan özgürlük ve güvenlik hakkını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve yasalarımız çerçevesinde ele alarak incelemek ve karşılaştırmaktır.Bu çalışmanın kapsamı; yakalama, gözaltına alma, tutuklama ve adli kontrol tedbirleriyle sınırlı tutulmuş; Adli ve önleme araması daha çok kişinin özel hayat hakkına ilişkin olduğundan değinilmemiştir.Çalışmamda; özgürlük ve güvenlik kavramlarının ne olduğu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasamız ve Ceza Muhakemesi Kanunu başta olmak üzere diğer yasalarımızda özgürlük ve güvenlik hakkının nasıl düzenlenmiş olduğunu incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is that the right to liberty and security which is basic right of humanity is investigated and compared in term of convention for human right of Europe and our law.Extension the project; the study is restricted by apprehension, arresting, detention, and legal control; it is not being mentioned judicial and protective searching since these are mostly related to special life of human being.I tried to search on this study, what freedom and security concept, how to be regulated the right of freedom and security in convention for human right of Europe ,our constitution, criminal code of trial and others.