Krizlerin anatomisi: 1929 ekonomik buhranı ile 2008 küresel krizi'nin karşılaştırılması
The anatomy of crisses: Comparing 1929 great depression with 2008 global criss
- Tez No: 320241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünya ekonomisinde zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak ve farklı şiddetlerde ekonomik krizler yaşanmıştır. Sürekli değişen ekonomik yaklaşımlar, beklentiler, siyasi, sosyal ve teknolojik faktörler nedeniyle yaşanan ekonomik krizlerden çıkış yöntemleri de farklılık göstermiştir.1929 yılında New York borsasının çöküşüyle başlayan ekonomik kriz, önce ABD ardından Avrupa ile beraber diğer ülke ekonomilerini de olumsuz yönde etkilemiştir. 1929 Buhranı dünyada mal ve hizmet fiyatlarının düşmesinin yanı sıra, talep azalması ve ticarette işlem gören mal miktarlarında azalmalar dünyayı derinden etkilemiştir. 2007 yılı ortalarından itibaren ABD'de ortaya çıkan küresel kriz de gelişmiş ülkeler ve başta Avrupa olmak üzere birçok ülke ekonomisini derinden etkilemiştir. 2008 yılında finans piyasalarında ortaya çıkan kriz karşılıklı bağımlılık sonucu kısa sürede reel sektöre sıçramış ve ülke ekonomilerinde ciddi daralmaların yaşanmasına neden olmuştur. Finans piyasalarında türev araçların sayısı ve hacminde meydana gelen artışlar küresel krizin derinleşmesinde önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on different factors from time to time in the world economy and the economic crises of different magnitudes occurred. Ever-changing economic approaches, expectations, political, social and technological factors, the economic crisis bucause of the varied methods of output.Stock market collapse of the economic crisis began in New York in 1929, before the U.S. and then Europe with a negative impact on the economies of all countries. In addition to falling prices of goods and services in the world, demand reduction and reductions in the amounts of goods traded in world trade, deeply affected. And at the same place in the U.S. starting in 2007, following the global crisis also negatively affected the economies of the world. Emerging financial markets crisis in 2008, spread to the real sector and led to shrinkage in the economy. The number of derivatives in financial markets and the volume increases occurring in the global financial crisis has played an important role in deepening.