Kamu harcamalarında etkinlik ve verimlilik: Karaman Belediyesi hizmetleri üzerine bir uygulama
Efficiency and productivity in public expenditures: An application on Karaman municipality services
- Tez No: 320240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Belediyelerin kendi üzerine düşen görevleri ifa ederken yapmış olduğu harcamaların ve bu harcamaların finanse edildiği kaynakların gösterildiği bütçelerde uzun yıllardan beri etkinlik çalışmaları yapılmaktadır. Elde edilen her bir liralık kamu gelirinin etkin ve verimli kullanılması elzem bir hal almaktadır. Bugün, kamu harcamalarında etkinlik ve verimliliği gerçekleştirmek için belli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler genellikle, kamu harcamalarında israfı önleme, bürokrasi giderlerini azaltma, ekonomide kamu sektörü payını artırma ve usulsüzlükleri önleme gibi reform önerileri şeklinde karşımıza çıkmaktadır.Kamu harcamalarının etkinliğini kısa vadede sağlamak kıt kaynakların varlığı çerçevesinde mümkün değildir. Ancak harcama reformlarıyla bu konuda toplumsal bir uzlaşı sağlanabilir. Bu çalışmada, kamusal harcamaların etkinliği ve verimliliği üzerine toplumsal algısı anket yöntemiyle ölçülmüş, çünkü bugün Türkiye'de ilk sorun kamu kaynaklarının harcanıp harcanmadığı değil, nereye ne şekilde harcandığıdır. Başka bir ifadeyle toplum için ?etkin ve verimli? olup olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
It has been made for many years efficiency studies for municipality?s duties by performing their expenses and showing how the expenses are funded in budgets. That every money earned by the public has to be used efficiently and effectively is essential. Today, there have been developed certain methods to perform effectiveness and efficiency in public expenditures. These methods are generally reform offerings like preventing wasting in public expenditures, minimization in bureaucracy spendings, heighting the public department sector in the economy and preventing inconsistency with the established rules of procedure.To supply public expenditures? efficiency and effectiveness in the frame of low sources is not possible. Reconcilement can be supplied only with expenditure reforms by this issue . In this paper, the social perception of public expenditures is measured by a survey method, because the first problem in Turkey is not if the public sources are being spended or not, but how and where they are being spended. By another declaration, if they are efficiently and effectivenessly or not.