Yeni kamu yönetimi anlayışı bağlamında örgüt kültürü ve liderlik etkileşimi
A new concept ın the context of publıc admınıstratıon the relatıonshıp between organızatıonal culture and leadershıp
- Tez No: 320247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Örgütlerin hizmet anlamında verimli, hızlı ve başarılı olabilmeleri onların sağlam bir örgüt kültürüne ve bu kültürü yönetme ve şekillendirme konusunda kabiliyetli liderlere ihtiyacı vardır. Kamu yönetiminin de büyük bir hızla değişen çevre koşullarında değişime ihtiyacı vardır. Çünkü ihtiyaçlar artık çeşitlenmiştir ve bu noktada değişim kaçınılmaz olarak gerekmektedir.Yeni kamu yönetimi de işte tam bu ihtiyacın ortaya çıkardığı bir anlayıştır. Geleneksel yönetim anlayışından yeni yönetimi anlayışına geçmek ise bir kültürel değişimi gerektirir. Bu kültürel değişimi gerçekleştirebilecek olanlar ise yeni kamu yönetimini anlayabilmiş ve örgüt kültürünü kavrayabilmiş kabiliyetli liderlerdir. Bu çalışmada kamu yönetimindeki kültürel dönüşüm ele alınarak bu dönüşümde büyük öneme sahip olan örgüt kültürü ve liderlik konularının ilişkilerine değinilmiştir. Geleneksel ve yeni anlayış çerçevesinde örgüt kültürü ve liderlik anlayışları ifade edilerek yeni kamu yönetimi bağlamında etkileşimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In service are to be able to efficient, quick and successful, Organization needs organizational culture and talented leaders in the subject of managing and forming of this culture. In Public administration there needs changings in the environmental conditions which change so swiftly because needs now became diversification and in this point changing needs to be done inevitably.Here new public administration is a mentality which becomes appearent by means of this requirement. Of course to go from traditional management approach to new management approach needs culturel changings: The people able to conduct cultural exchange are talented leaders who are able to understand public administration and to become aware of the organization culture. In this study it was discussed cultural transformation in public administration and in this conversion organizational culture which has a great importance and leadership issues. In the concept of traditional and new understanding, organization culture and leadership style were discussed and the interaction of new public management of these.