Farklılıkların yönetimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi: Karaman Valiliği'nde bir uygulama
Management of diversity and organızatıonal cıtızenshıp behavıor: In Karaman governor applıcatıon
- Tez No: 320249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı farklılıkların yönetimi ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin açıklanmasıdır. Çalışmada ilk önce geniş bir literatür taraması yapılarak farklılıkların yönetimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı kavramları teorik çerçevede sunulmuştur.Çalışma teorik bir çerçevede sunulduktan sonra, araştırmanın uygulama kısmını desteklemek için anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının birinci bölümünde ankete katılanların demografik özelliklerini ortaya çıkaracak sorular sorulmuştur. İkinci bölümde farklılıkların yönetimini ölçmek için Nedim Aksu'nun“örgüt kültürü bağlamında farklılıkların yönetimi bir uygulama”isimli doktora tezinde kullandığı ölçek uyarlanmıştır. Üçüncü bölümde, örgütsel vatandaşlık davranışını ölçmek için Padsakof ve MacKenzie tarafından hazırlanan ve Türkiye'de birçok araştırmada kullanılan ölçekten faydalanılarak geliştirilmiştir. Araştırma, Karaman Valiliği'nde farklı hiyerarşik düzeylerde çalışan bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu anketler sonucunda veriler değerlendirilerek örgütsel bağlılık ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki iliksi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe the relationship between diversity management and organizational citizenship behaviour. Firstly in this study in a wide range of the literature search was performed and management of diversity and organizational citizenship Behavior concepts were presented in the theoretical context.Following the submission of the theoretical framework, the survey was conducted to support the research part ion of the application. In the first section of the survey, demographic characteristics of the respondents were asked to reveal. İn the second chapter, the scale used in his doctoral dissertation by Nedim Aksu's“An application of Management of diversity in the context of organizational culture”was adapted to measure to management of diversity. In the third section, the scale which was prepared to measure organizational citizenship behaviour by Padsakof and Mackenzie and was used in many studies in Turkey developed. The study was carried out on individuals working in different hierarchical levels in the governor of Karaman. As a result of these surveys relationship between organizational citizenship Behavior and organizational commitment was being tried to explain by evaluating the data.