Algılanan örgütsel vatandaşlık davranışı ile algılanan örgütsel dayanıklılık arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmaya yönelik bir araştırma
A study to reveal the relationship between perceived organizational citizenship behavior and perceived organizational resilience
  1. Tez No: 782933
  2. Yazar: EZGİ ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel dayanıklılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmaktır. Bu kapsamda kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen örneklemden 410 beyaz yaka çalışana anket uygulanmıştır. Toplanan anketlerden 21 tanesi hatalı ya da eksik olması gerekçesiyle analize dahil edilmemiştir. Analizler 389 anket ile %95 güven aralığında 0,05 anlamlılık düzeyinde yapılmıştır ve analiz için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için basıklık ve çarpıklık değerlerine (-2
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between organizational resilience and organizational citizenship behavior. In this context, a questionnaire was applied to 410 white-collar employees from the sample determined using the snowball sampling method. 21 of the collected questionnaires were not included in the analysis on the grounds that they were inaccurate or incomplete. Analyzes were performed with 389 questionnaires at a significance level of 0.05 at 95% confidence interval and SPSS program was used for analysis. In order to determine whether the data showed a normal distribution within the scope of the research, the kurtosis and skewness values ​​(- 2