Mobbingin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi ve örgütsel sessizlik: Karaman İl Özel İdaresi'nde bir uygulama
The effect of mobbıng on organızatıonal cıtızenshıp and organızatıonal sılence: A Practıce ın the Admınıstratıon of Specıal provınce of Karaman
  1. Tez No: 320250
  2. Yazar: NAZLI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çalışma ortamında bireyin üst yönetim veya iş arkadaşları tarafından mobbinge maruz kalması sonucunda örgütsel vatandaşlık davranışları gösterme eğiliminden uzaklaşması ve böylece örgütsel sessizliği seçip seçmediğinin belirlenmesidir.Çalışma teorik bir çerçevede sunulduktan sonra, araştırmanın uygulama kısmını desteklemek için anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının birinci bölümünde ankete katılanların demografik özelliklerini ortaya çıkaracak sorular sorulmuştur. İkinci bölümde mobbingi ölçmek için LIPT Questionnaire (Leymann Inventory of Psychological Terror) ölçeği esas alınmıştır. Üçüncü bölümde örgütsel vatandaşlık davranışını ölçmek için Podsakoff ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Türker, Yener ve Aykol tarafından Türkçeye uyarlanmış ölçek kullanılmıştır. Dördüncü bölümde ise örgütsel sessizliği ölçmek için Çakıcı ve Çakıcı tarafından geliştirilen ve Soycan tarafından uyarlanmış ölçek kullanılmıştır. Araştırma Karaman İl Özel İdaresinde farklı hiyerarşik düzeylerde çalışan bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu anketler sonucunda veriler değerlendirilerek mobbing, örgütsel vatandaşlık ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that the person being mobbed by upper leader or collegues, and his/her coming a part in the tendency of organizational citizenship behaviour and thus, whether he/she chooses organizational silence or not in the workplace.After the study had presented on the oretical account, a questionnaire research was done in order to support the practical side of the study. In the first side of the questionnaire study, the questions- that can put forward demographic specialities of the attendants- were asked. In the second part, in order to evaluate mobbing, LIPT Questionnaire (Leymann Inventory of Psychological Terror) evaluation scale was taken as a basis. In the third part, to measure the organizational citizenship behaviour, the scale that was developed by Podsakoff and his collegues and adopted by Türker, Yener and Aykol was used. And in the fourth part, in order to measure organizational silence, a scale which was developed by Mr. and Mrs Çakıcı and adopted by Soycan was used. The research was put into practice on the members who work in the Administration of Special Province in Karaman at a various level of hierarchy. At the end of those questionnaires, by evaluating the data, the relationship among mobbing, organizational citizenship and organizational silence was tried to be explained.