İnanç turizmi potansiyeli ve halkın inanç turizmine bakışı açısından Karaman
The potential of religious tourism and in terms of people's view of religious tourism in Karaman
- Tez No: 320267
 - Danışmanlar: PROF. DR. H. BAHADIR AKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Turizm, İşletme, Religion, Tourism, Business Administration
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Turizmin ülkelerin ekonomilerindeki yeri ve önemi gün geçtikçe artmaktadır. Kıyı turizmi haricindeki turizm çeşitlerine olan ilginin artması, ülkelerin turizm çeşitlendirmesi yapmasını sağlamıştır.Karaman'da turizm ve inanç turizmini konu edinen bu yüksek lisans tezi çalışması ülke turizmine önemli katkılar yapabilecek olan inanç turizminin kıymet ve değerini belirlemek, bu konuda önemli bir potansiyele sahip olan Karaman'ın gün yüzüne çıkarılamamış bu kıymetinden, nasıl yararlanabileceğine dair önerilerde bulunmak ve yerel halkın konu hakkındaki düşüncelerini tespit etmek hedeflenmiştir.Araştırmanın dayandığı kavramsal temelleri ortaya koymak için öncelikle turizm ve inanç turizmi konularında literatür taraması yapılmıştır. Ardından Karaman'ın tarihi, sosyal, turistik gibi özellikleri hakkında bilgi verilmiş olup Karaman'daki inanç turizmine konu olan varlıklara değinilmiştir. Ayrıca Karaman il merkezinde yaşayan yerel halkın konuya bakış açılarını tespit etmek için bir anket çalışması uygulanmıştır.Araştırma sonucunda Karaman'da inanç turizmi konusunda neler yapılabileceğine değinilmiş, yerel halkın inanç turizmi konusuna olumlu baktıkları ve inanç turizmini destekledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The place and the importance of tourism in countries' economies grows day by day. The increase in concern towards tourism types other than coastal tourism, provided countries to make variations in tourism.With this post graduate study on tourism in Karaman and belief tourism, it is aimed to determine the value and worth of belief tourism which will contribute to country's tourism, and to make suggestions on how to take advantage of the value of Karaman that has an important potential on this subject which hasn't come to the light. And it is aimed to determine the considerations of people living in here.To set forth the notional root that the research based on, first of all literature review has been done on tourism and belief tourism. Then, information has been given about historical, social, touristic, and similar features of Karaman, and values subject to belief tourism in Karaman has been mentioned. Also a survey study has been performed in order to determine the point of view of people living in Karaman city center towards the subject.At the end of the research, what can be done in Karaman about belief tourism has been mentioned, and the result has been reached that local community look positively on belief tourism subject and support belief tourism.